Committee Rosters

Menu

BRASS | CODES | ETS | History | RSS | STARS
RUSA Interest Groups | RUSA Liaisons

 

RUSA Committees

Access to Information
Accessibility Assembly
Achievement Award Committee
AFL-CIO/ALA Labor Committee
Andrew Carnegie Medals for Excellence in Fiction and Nonfiction
Awards Coordinating Committee
Board of Directors
Budget and Finance Committee
Conference Program Coordinating Committee
John Sessions Memorial Award
Leadership Council
Member Engagement
Nominating Committee
President's Program Planning Committee
Professional Competencies for Reference and User Services Librarians
Professional Development
Restructuring Implementation Task Force
Professional Resources
RUSQ Editorial Board
Volunteer Development

BRASS Committees

Business Reference in Academic Libraries
Business Reference in Public Libraries
Business Reference Services Discussion Group
Conference Program Planning
Education
Emerald Research Award
Mergent Excellence in Business Librarianship Award
Executive
Membership
Morningstar Public Librarian Support Award
Nominating
Outstanding Business Reference Sources
Global Financial Data Academic Business Librarianship Travel Award
Student Travel Award sponsored by SimplyAnalytics
Vendor Relations

CODES Committees

CODES Board
CODES List Committee
Dartmouth Medal Committee
Executive Committee
The Listen List: Outstanding Audiobook Narration
Louis Shores Award
Nominating Committee
Notable Books Council
Readers' Advisory Research and Trends Committee
Reading List Committee
Reference Publishing Advisory Committee
Outstanding Reference Sources Committee
Sophie Brody Medal Committee
University Press Books for Public and School Libraries
Zora Neale Hurston Award

ETS Committees

Best Emerging Technology Award (BETA) Committee
Executive Committee
Hot Topics Committee
Managing Emerging Technology Committee
Nominating Committee
Discovery Committee
Recognition Award Committee
Tech Showcase Committee
User Experience Committee

History Section Committees

Academic Librarians Committee
Communications Committee
Executive Committee
Genealogy and History Achievement Award Committee
Genealogy & Local History Discussion Group
Genealogy Committee
Historical Materials Committee
History Librarians Discussion Group
Gale Cengage Learning History Research and Innovation Award Committee
Local History Committee
Nominating Committee
Programming Committee

RSS Committees

RSS Board of Directors
Communication and Teaching at the Point of Need Committee
Communications Committee
Education & Prof. Development for Reference
Library Service to an Aging Population
Managing, Marketing & Measuring Reference Committee
Nominating Committee
Recognition Committee
Research and Statistics Committee
Research Help in Academic Libraries
User Services in Public Libraries
Virtual Reference Services

STARS Committees

Atlas Systems Mentoring Award Committee
Codes, Guidelines, and Technical Standards Committee
Education and Training Committee
Executive Committee
Interlibrary Loan Committee
Interlibrary Loan Discussion Group
International Interlibrary Loan Committee
Legislation and Licensing Committee
Nominating Committee
Organization Committee
Outreach and Promotion Committee

Publication Recognition Award Committee
Research and Assessment
Rethinking Resource Sharing Policies
Vendor Relations Committee
Virginia Boucher/OCLC Distinguished ILL Librarian Award Committee

RUSA Interest Groups:

Financial Literacy
Lauren Reiter - Chair
2017-19

First year Experience
Douglas Hasty - Chair
2017-19

Shared Collections
Sherri Michaels - Co-Chair

2019-20

For more information on RUSA's Interest Groups please visit us here: http://www.ala.org/rusa/contact/interest-groups

RUSA Liaisons to ALA Committees:

ALA Advocacy Coordinating Group
Patricia (Trish) Hull
2020-21

ALA Chapter Relations 
Lorelei Sterling
2020-21

ALA Committee on Library Advocacy (COLA)
Taina Evans 
2020-21

ALA Conference Program Coordinating Team
Ann Brown
2020-21

ALA Education Assembly 
Chad Pearson
2020-21

ALA Intellectual Freedom Committee 
Qiana Johnson
2020-21

ALA Membership Promotion
Laura Hall
2020-21

ALA Planning & Budget Assembly 
Christina Pryor
2020-21

ALA Professional Ethics Committee 
Ben Hall
2020-21

ALA Recruitment Assembly 
Valerie Freeman
2020-21

ALA Information Technology Advisory Committee 
Esteban Cantu
2020-21

ALCTS/LITA Metadata Standards Committee (the new MARBI) 
Rachel Kirk
2018-20

ASGCLA Accessibility Assembly 
Janie Richardson
2020-21

ALA EDI Assembly
Liz De Coster
2020-21

Division Councilor 
Alesia McManus
2018-2021

Freedom to Read Foundation 
Kelly Janousek
2020-21