Committee Rosters

Menu

BRASS | CODES | ETS | History | RSS | STARS
RUSA Interest Groups | RUSA Liaisons

 

RUSA Committees

Access to Information
AFL-CIO/ALA Labor Committee
Andrew Carnegie Medals for Excellence in Fiction and Nonfiction
Awards Coordinating Committee
Board of Directors
Budget and Finance Committee
Conference Program Coordinating Committee
Excellence in Reference and Adult Services Award
Isadore Gilbert Mudge Award
John Sessions Memorial Award
Leadership Council
Margaret E. Monroe Library Adult Services Award
Member Engagement
Nominating Committee
President's Program Planning Committee
Professional Competencies for Reference and User Services Librarians
Professional Development
Restructuring Implementation Task Force
Professional Resources
RUSQ Editorial Board
Volunteer Development

BRASS Committees

Business Reference in Academic Libraries
Business Reference in Public Libraries
Business Reference Services Discussion Group
Conference Program Planning
Education
Emerald Research Award
Mergent Excellence in Business Librarianship Award
Executive
Membership
Morningstar Public Librarian Support Award
Nominating
Outstanding Business Reference Sources
Publications and Communications
Global Financial Data Academic Business Librarianship Travel Award
SimplyMap Student Travel Award
Vendor Relations

CODES Committees

CODES Board
CODES Core Lists Committee
Dartmouth Medal Committee
Executive Committee
The Listen List: Outstanding Audiobook Narration
Louis Shores Award
Nominating Committee
Notable Books Council
Readers' Advisory Research and Trends Committee
Reading List Committee
Reference Publishing Advisory Committee
Outstanding Reference Sources Committee
Sophie Brody Medal Committee
University Press Books for Public and School Libraries
Zora Neale Hurston Award

ETS Committees

Best Emerging Technology Award (BETA) Committee
Executive Committee
Hot Topics Committee
Managing Emerging Technology Committee
Nominating Committee
Discovery Committee
Tech Showcase Committee
User Experience Committee
 

History Section Committees

Academic Librarians Committee
Communications Committee
Executive Committee
Genealogy and History Achievement Award Committee
Genealogy & Local History Discussion Group
Genealogy Committee
Genealogy Preconference Planning
Historical Materials Committee
History Librarians Discussion Group
Gale Cengage Learning History Research and Innovation Award Committee
Local History Committee
Nominating Committee

 

RSS Committees

RSS Board of Directors
Communication and Teaching at the Point of Need Committee
Communications Committee
Education & Prof. Development for Reference
Executive Committee
Health and Medical Reference Committee
Library Service to an Aging Population
Managing, Marketing & Measuring Reference Committee
Multilingual Library Services
Nominating Committee
Recognition Committee
Research and Statistics Committee
Services for Job Seeking Patrons
Virtual Reference Services
RSS Review Editor
RUSA/YALSA Young Adult Reference Committee (YARC)

STARS Committees

Atlas Systems Mentoring Award Committee
Codes, Guidelines, and Technical Standards Committee
Education and Training Committee
Executive Committee
Interlibrary Loan Committee
Interlibrary Loan Discussion Group
International Interlibrary Loan Committee
Legislation and Licensing Committee
Nominating Committee
Organization Committee
Outreach and Promotion Committee

Publication Recognition Award Committee
Research and Assessment
Rethinking Resource Sharing Policies
Vendor Relations Committee
Virginia Boucher/OCLC Distinguished ILL Librarian Award Committee

RUSA Interest Groups:

Financial Literacy
Lauren Reiter - Chair
2017-19

First year Experience
Douglas Hasty - Chair
2017-19

Shared Collections
Heather Weltin - Co-Chair
Sherri Michaels - Co-Chair

2018-19

For more information on RUSA's Interest Groups please visit us here: http://www.ala.org/rusa/contact/interest-groups

RUSA Liaisons to ALA Committees:

ALA Advocacy Coordinating Group
Joseph Thompson
2018-19

ALA Chapter Relations 
Sarah Hammill
2018-19

ALA Conference Program Coordinating Team

Alesia McManus
2018-19

ALA Education Assembly 
Michael Oppenheim
2018-19

ALA Intellectual Freedom Committee 
Arlene Weismantel
2018-19

ALA Legislative Assembly Subcommittee 
Sarah McHone-Chase
2018-19

ALA Membership Promotion
Nancy Housel Abashian
2018-19

ALA Planning & Budget Assembly 
Elizabeth German 
2018-19

ALA Professional Ethics Committee 
Lesley Brown
2018-19

ALA Recruitment Assembly 
Amy Rustic
2017-18

ALA Information Technology Advisory Committee 
Jennifer Boettcher
2018-19

ALCTS/LITA Metadata Standards Committee (the new MARBI) 
Rachel Kirk
2018-20

ASCLA Accessibility Assembly 
Helen Gbala
2018-19

Division Councilor 
Alesia McManus
2018-2021

Freedom to Read Foundation 
William A. McHugh
2014-2015, 2016-2017, 2017-18