Committee Rosters

Menu

BRASS | CODES | ETS | History | RSS | STARS
RUSA Liaisons

RUSA Committees

Access to Information
AFL-CIO/ALA Labor Committee
Andrew Carnegie Medals for Excellence in Fiction and Nonfiction
Awards Coordinating Committee
Board of Directors
Budget and Finance Committee
Conference Program Coordinating Committee
Excellence in Reference and Adult Services Award
Isadore Gilbert Mudge Award
John Sessions Memorial Award
Leadership Council
Margaret E. Monroe Library Adult Services Award
Member Engagement
Nominating Committee
President's Program Planning Committee
Professional Competencies for Reference and User Services Librarians
Professional Development
Restructuring Implementation Task Force
Professional Resources
RUSQ Editorial Board
Volunteer Development

BRASS Committees

Business Reference in Academic Libraries
Business Reference in Public Libraries
Business Reference Services Discussion Group
Conference Program Planning
Education
Emerald Research Award
Mergent Excellence in Business Librarianship Award
Executive
Membership
Morningstar Public Librarian Support Award
Nominating
Outstanding Business Reference Sources
Publications and Communications
Global Financial Data Academic Business Librarianship Travel Award
SimplyMap Student Travel Award
Vendor Relations

CODES Committees

CODES Board
Collection Development Planning Education and Assessment
Collection Management in Public Libraries Discussion Group
Communications Committee
Cooperative Collection Development, CODES/STARS
Dartmouth Medal Committee
Executive Committee
Liaison with Users Committee
The Listen List: Outstanding Audiobook Narration
Louis Shores Award
Nominating Committee
Notable Books Council
Readers' Advisory Research and Trends Committee
Reading List Committee
Reference Publishing Advisory Committee
Outstanding Reference Sources Committee
Sophie Brody Medal Committee
University Press Books for Public and School Libraries
Zora Neale Hurston Award

ETS Committees

Best Free Web Sites
Conference Program Planning Committee
Conversations Task Force
ETS Recognition Award Committee
Executive Committee
Hot Topics in Electronic Reference Discussion Group
Management of Electronic Reference Services
Marketing Task Force
Nominating Committee
Services for Systems & Discovery Committee
User Experience Design Committee
Website Task Force

History Section Committees

ABC-CLIO Online History Award Committee
Communications Committee
Executive Committee
Genealogy and History Achievement Award Committee
Genealogy & Local History Discussion Group
Genealogy Committee
Genealogy Preconference Planning
Historical Materials Committee
History Librarians Discussion Group
Gale Cengage Learning History Research and Innovation Award Committee
Instruction and Research Services
Local History Committee
Nominating Committee

RSS Committees

RSS Board of Directors
Communication and Teaching at the Point of Need Committee
Communications Committee
Education & Prof. Development for Reference
Evaluation of Reference and User Services Committee
Executive Committee
Health and Medical Reference Committee
Library Service to an Aging Population
Management of Reference Committee
Marketing and Public Relations for Reference
Multilingual Library Services
Nominating Committee
Recognition Committee
Research and Statistics Committee
Services for Job Seeking Patrons
Virtual Reference Services
RSS Review Editor
RUSA/YALSA Young Adult Reference Committee (YARC)

STARS Committees

Atlas Systems Mentoring Award Committee
Codes, Guidelines, and Technical Standards Committee
Cooperative Collection Development, CODES/STARS
LLAMA SASS / RUSA STARS Consortial Borrowing Joint Committee
Education and Training Committee
Executive Committee
Interlibrary Loan Committee
Interlibrary Loan Discussion Group
International Interlibrary Loan Committee
Legislation and Licensing Committee
Nominating Committee
Organization Committee
Outreach and Promotion Committee
Research and Assessment
Rethinking Resource Sharing Policies
Vendor Relations Committee
Virginia Boucher/OCLC Distinguished ILL Librarian Award Committee

RUSA Liaisons to ALA Committees:

ALA Advocacy Coordinating Group
Aaron Dobbs
2016-2017

ALA Chapter Relations 
Carolyn Larson
2014-2015, 2015-2016, 2016-2017

ALA Conference Program Coordinating Team 2016 
Joe Thompson
2017-2018

ALA Education Assembly 
M. Kathleen Kern
2015-2016, 2016-2017

ALA Intellectual Freedom Committee 
Bryan Carson
2016-2017

ALA Legislative Assembly Subcommittee 
Sarah McHone-Chase
2016-2017

ALA Membership Promotion
Amber Prentiss
2016-2017

ALA Planning & Budget Assembly 
Chris LeBeau 
2016-2017

ALA Professional Ethics Committee 
Lesley Brown
2016-2017

ALA Recruitment Assembly 
Ann K.G. Brown
2016-2017

ALA Website Advisory Committee 
Erin Rushton
2014-2016, 2016-2017

ACTS-CSS CcDA 
Ken Wade 
;2007-2014, 2014-2017

ASCLA Accessibility Assembly 
Helen Gbala
2016-2017

Freedom to Read Foundation 
William A. McHugh
2014-2015, 2016-2017

Division Councilor 
Sarah Hammill
2015-2018

ALCTS/LITA Metadata Standards Committee (the new MARBI) 
Renee Young
2016-2017

RUSA Board Liaisons to RUSA Standing Committees:

Access to Information Committee
Sarah Hammill, RUSA Division Councilor
2015 - 2018

Awards Coordinating Committee
Jenny Presnell
2016 - 2019

Conference Program Coordinating Committee
Jason Coleman
2017-2020

Member Engagement
Mary Mintz, Director-at-Large
2015 - 2018

Professional Development
Stephanie Sharpe, Director-at-Large
2014 - 2017