Newbery Medal and Honor Books, 1922-Present

2010s | 2000s1990s1980s1970s1960s1950s1940s1930s1920s

2014 Medal WinnerFlora & Ulysses: The Illuminated Adventures by Kate DiCamillo (Candlewick Press)    

Honor Books:

  • Doll Bones by Holly Black (Margaret K. McElderry Books, an imprint of Simon & Schuster Children’s Publishing)
  • The Year of Billy Miller by Kevin Henkes (Greenwillow Books, an imprint of HarperCollins Publishers)
  • One Came Home by Amy Timberlake (Alfred A. Knopf, an imprint of Random House Children’s Books)
  • Paperboy by Vince Vawter (Delacorte Press, an imprint of Random House Children’s Books)

Members of the 2014 Newbery Medal Selection Committee: Chair Elizabeth “Betsy” Orsburn, Drexel University, Philadelphia; Marilyn Ackerman, BookOps, Long Island City, N.Y.; Robert Bittner, Simon Fraser University, Burnaby, BC, Canada; Chelsea Couillard-Smith, Sacramento (Calif.) Public Library; Andrea Erickson, Prince George’s County Memorial Library System, Laurel, MD; Kathy Jarombek, Perrot Memorial Library, Old Greenwich, CT; Laura M. Jenkins, Chicago Public Library Uptown Branch, Chicago, IL; Ada G. Kent, Worthington, OH; Amy E. Koester, St. Charles City-County Library District, Wentzville, MO; Debra Ann McLeod, Johnson City Community College, Overland Park, KS; Elizabeth A. Poe, Morgantown, WV; Susan H. Polos, Bedford (N.Y.) Central School District; John Schumacher, Butler School District, Oak Brook, IL.; Amy E. Sears, Teaneck (N.J.) Public Library; and Meg E. Smith, Cumberland County Public Library, Hope Mills, NC.

2013 Medal Winner: The One and Only Ivan by Katherine Applegate (HarperCollins Children's Books)

Honor Books:

  • Splendors and Glooms by Laura Amy Schlitz (Candlewick Press)
  • Bomb: The Race to Build—and Steal—the World’s Most Dangerous Weapon by Steve Sheinkin (Flash Point/Roaring Brook Press)
  • Three Times Lucky by Sheila Turnage (Dial/Penguin Young Readers Group)

Members of the 2013 Newbery Medal Selection Committee: Chair Steven Engelfried, Wilsonville Public Library, Hillsboro, OR; Blair B. Christolon, Prince William Public Library., Manassas, VA; Virginia Collier, Roswell Library, Roswell, GA; Amber Creger, Arlington Heights Memorial Library, Chicago, IL; Sheri Daun-Bedford, Woodridge Public Library, Bolingbrook, IL; Roxane Feldman, The Dalton School, New York, NY; Jos Holman,  Tippecanoe County Public Library, Lafayette, IN; Kate Houston, Portland, OR; Caroline Kienzle, Apalachicola, FL; Amy McClure, Ohio Wesleyan University, Delaware, OH; Eva Mitnick, Los Angeles Public Library, Venice, CA; Elizabeth Moreau, Mountain View Branch Library, Anchorage, AK; Susannah Richards, Eastern Connecticut State University, Storrs Mansfield, CT; Barbara Scotto, Brookline, MA; Marilyn Taniguchi, Beverly Hills Public Library, Los Angeles, CA.

2012 Medal Winner: Dead End in Norvelt by Jack Gantos (Farrar Straus Giroux)

Honor  Books:

  • Inside Out & Back Again by Thanhha Lai (HarperCollins Children's Books, a division of HarperCollins Publishers)
  • Breaking Stalin's Nose by Eugene Yelchin (Henry Holt and Company, LLC)

Members of the 2012 Newbery Medal Selection Committee: Chair Viki Ash, San Antonio Public Library, San Antonio, TX; Laura Amos, Cuffee Library Chesapeake PL, Yorktown, VA; Tim Capehart, Dayton Metro Library, Dayton, OH; Mary Clark, Greenwich Country Day School, Greenwich, CT; Stacy Dillon, Little Red School House & Elisabeth Irwin HS, New York, NY; Naphtali Faris, Missouri State Library, Jefferson City, MO; Peter Howard, Louisville Free Public Library, Louisville, KY; Andy Howe, Albuquerque Academy, Albuquerque, NM; Maeve Knoth, Atherton Library, San Mateo County Library System, San Carlos, CA; Angelique Kopa, Harford County Public Library, Belcamp, MD; Renee McGrath, Nassau Library System, Bellmore, NY; Mary Michell, Skokie Publc Library, Wilmette, IL; Andrea Milanao, Multnomah County Library, Portland, OR; Lynn Rutan, Booklist Reviewer, Holland, MI; Amanda Williams, Austin Public Library, Austin, TX.

2011 Medal Winner: Moon over Manifest by Clare Vanderpool  (Delacorte Press, an imprint of Random House Children's Books)

Honor Books:

  • Turtle in Paradise by Jennifer L. Holm (Random House Children's Books)
  • Heart of a Samurai by Margi Preus (Amulet Books, an imprint of Abrams)
  • Dark Emperor and Other Poems of the Night by Joyce Sidman, illustrated by Rick Allen (Houghton Mifflin Books for Children, Houghton Mifflin Harcourt)
  • One Crazy Summer by Rita Williams-Garcia (Amistad, an imprint of HarperCollins)

Members of the 2011 Newbery Medal Selection Committee: Chair Cynthia K. Richey, Mount Lebanon Public Library, Pittsburgh, PA; Samuel I. Bloom, Public Library of Cincinnati/Hamilton County-- Groesbeck Branch, Cincinnati, OH; Madeline Bryant, Los Angeles Public Library, Los Angeles, CA; Louise A. Capizzo, Falmouth Memorial Library, Scarborough, ME; Dan Darigan, West Chester University, West Chester, PA; Julie Dietzel-Glair, Enoch Pratt Free Library, Baltimore, MD; Brian Fahey, Wilmington Friends School, Wilmington, DE; Jana R. Fine, Tuscaloosa Public Library, Tuscaloosa, AI; Marianne Follis, Grapevine, TX; Jean Gaffney, Dayton Metro Library, Miamisburg, OH; Kathryn Shepler, Aurora Elementary School, Oakland, CA; Karin Snelson, Seattle, WA; Nancy Snyder, Derby, KS; Patricia Stainbrook, Spokane County Library District, Spokane, WA; Bina Williams, Bridgeport Public Library, Wallingford, CT;

2010 Medal WinnerWhen You Reach Me  by Rebecca Stead (Wendy Lamb Books, an imprint of Random House Children's Books)

Honor Books:

  • Claudette Colvin: Twice Toward Justice  by  Phillip Hoose (Melanie Kroupa Books/Farrar, Straus & Giroux)
  • The Evolution of Calpurnia Tate  by Jacqueline Kelly (Henry Holt)
  • Where the Mountain Meets the Moon  by Grace Lin (Little, Brown and Company Books for Young Readers)
  • The Mostly True Adventures of Homer P. Figg  by Rodman Philbrick (The Blue Sky Press, an imprint of Scholastic, Inc.)
Members of the 2010 Newbery Medal Selection Committee: Chair Katie O'Dell, Portland, OR; Joel Bangilan, San Antonio Public Library, San Antonio, TX; Meaghan M. Battle, Berkley, MI; Nancy Baumann, Indian Paintbrush Elementary, Laramie, WY; Francesca Burgess, Brooklyn Public Library, Brooklyn, NY; Lori Faust, Warren-Trumbull County Public Library, Youngstown, OH; Sarah French, Washington State University Libraries, Pullman, WA; Elva Garza, Southeast Austin Community Branch Library, Austin, TX; Marie E. Gentle, Arlington Public Library, Burke, VA; Linnea Hendrickson, Bandelier Elementary School, Albuquerque, NM; Holly Jin, Skokie Public Library, Chicago, IL; Alison O'Reilly, Austin Public Library, Austin, TX; Maria Salvadore, Washington DC; Deborah Stevenson, Bulletin of the Center for Children's Books, Champaign, IL.

2009 Medal Winner: The Graveyard Book by Neil Gaiman, illus. by Dave McKean (HarperCollins)    

Honor Books:

  • The Underneath  by Kathi Appelt, illus. by David Small (Atheneum Books for Young Readers, an imprint of Simon & Schuster)
  • The Surrender Tree: Poems of Cuba's Struggle for Freedom by Margarita Engle (Henry Holt)
  • Savvy by Ingrid Law (Dial Books for Young Readers, a division of Penguin Young Readers Group in partnership with Walden Media)
  • After Tupac & D Foster by Jacqueline Woodson (G.P. Putnam's Sons, a division of Penguin Books for Young Readers)
Members of the 2009 Newbery Medal Selection Committee: Chair Rose V. Trevino, Houston Public Library, Houston, TX; Rose Brock, Coppell Middle School, Grapevine, TX; Floyd Dickman, Ostrander, OH; Caitlin Dixon, Ketchikan School District-- Schoenbar Middle School, Ketchikan, AK; Nick Glass, Madison, WI; Eric Gomez, African-American Research Library and Cultural Center, Hialeah, FL; Elizabeth W. Jackson, Westside School Library, Athens, TN; Betsy Bryan Miguez, Dupre Library, UL Lafayette, Lafayette, LA; Amanda Moss, Maywood Elementary School, Madison, WI; Ellen Hunter Ruffin, de Grummond Children's Literature Collection, Hattiesburg, MS; Dr. Jennifer Smith, Northern Kentucky University, Milford, OH; Julie Tomlianovich, South Central Kansas Library System, Hutchinson, KS; Michael O. Tunnell, Brigham Young University, Provo, UT; Linda Ward-Callaghan, Joliet Public Library, Lockport, IL; Kathryn Whitacre, Free Library of Philadelphia-- Northeast Regional Library, Philadelphia, PA.

2008 Medal Winner: Good Masters! Sweet Ladies! Voices from a Medieval Village by Laura Amy Schlitz (Candlewick)

Honor Books:

  • Elijah of Buxton by Christopher Paul Curtis (Scholastic)
  • The Wednesday Wars by Gary D. Schmidt (Clarion)
  • Feathers by Jacqueline Woodson (Putnam)
Members of the 2008 Newbery Medal Selection Committee: Chair Nina Lindsay, Oakland Public Library, Oakland, CA; Yolanda Foster Bolden, Forsyth County Public Library, Winston Salem, NC; Barbara Jones Clark, Birmingham Public Schools, Southfield, MI; Monica Edinger, The Dalton School, New York, NY; Carol A. Edwards, Littleton, CO; Tami Chumbley Finley, Bettendorf Public Library, Bettendorf, IA; Bonnie Kunzel, New Jersey State Library, Germantown, TN; Cindy Lombardo, Tuscarawas County Public Library, New Philadelphia, OH; Micki S. Nevett, Westmere Elementary School, Slingerlands, NY; Martha V. Parravano, The Horn Book, Boston, MA; Michael Santangelo, Brooklyn Public Library, Brooklyn, NY; Victor L. Schill, Harris County Public Library -- Fairbanks Branch Library, Dean Schneider, Ensworth School, Nashville, TN; Luann Toth, School Library Journal, New York, NY; Maureen White, University of Houston-- Clear Lake, Canyon, TX.

2007 Medal Winner:  The Higher Power of Lucky by Susan Patron, illus. by Matt Phelan (Simon & Schuster/Richard Jackson)

Honor Books:

  • Penny from Heaven by Jennifer L. Holm, (Random House)
  • Hattie Big Sky by Kirby Larson (Delacorte Press)
  • Rules by Cynthia Lord (Scholastic)
Members of the 2007 Newbery Medal Selection Committee: Chair Jeri Kladder, Columbus, OH; Elizabeth Bird, New York Public Library, New York, NY; Timothy Capehart, Dayton, OH; Edith I. Ching, Silver Spring, MD; Marian Creamer, Portland, OR; Kirsten G. Cutler, Sonoma County Library-- Rohnert Park Branch, Rohnert Park, CA; Jean Hatfield, Kansas City, MO; Marilyn P. Hollinshead, West Tisbury, MA; Sandra J. Imdieke, Marquette, MI; Claudette S. McLinn, Simi Valley, CA; Elizabeth C. Orsburn, Philadelphia, PA; Carolyn G. Phelan, Evanston, IL; Jennifer Ralston, Aberdeen, MD; Gwen Taylor, Lewis Clark State College, Lewiston, ID; Margaret E. Tice, New York Public Library, New York, NY.

2006 Medal Winner:  Criss Cross by Lynne Rae Perkins (Greenwillow Books/HarperCollins)

Honor Books:

  • Whittington by Alan Armstrong, illustrated by S.D. Schindler (Random House)
  • Hitler Youth: Growing Up in Hitler's Shadow by Susan Campbell Bartoletti (Scholastic)
  • Princess Academy by Shannon Hale (Bloomsbury Children's Books)
  • Show Way by Jacqueline Woodson, illustrated by Hudson Talbott (G.P. Putnam's Sons)

Members of the 2006 Newbery Medal Selection Committee: Chair Barbara Barstow, Cuyahoga County Public Library, Parma, OH; Susan P. Bloom, Simmons College, Boston, MA; Doris Gebel, Northport-East Northport Public Library, Nesconset, NY; Steven L. Herb, Pennsylvania State University, University Park, PA; Natalie Hoyle, Central Elementary School, Lemont, IL; Jonathan Hunt, Teel Middle School, Hughson, CA; Sue C. Kimmel, Gillespie Park Elementary School, Greensboro, NC; Anthony Manna, Kent, OH; Danita R. Nichols, New York Public Library, New York, NY; Rob Reid, University of Wisconsin- Eau Claire, Eau Claire, WI; Kristine Springer, St. Joseph County Public Library, Sound Bend, IN; Alice F. Stern, Virginia Wing Library, West Roxbury, MA; Mary M. Wagner, College of St. Catherine, St. Paul, MN; Maida L. Wong, South Pasadena Public Library, South Pasadena, CA.

2005 Medal Winner:  Kira-Kira by Cynthia Kadohata (Atheneum Books for Young Readers/Simon & Schuster)

Honor Books:

  • Al Capone Does My Shirts by Gennifer Choldenko (G.P. Putnam's Sons/a division of Penguin Young Readers Group)
  • The Voice that Challenged a Nation: Marian Anderson and the Struggle for Equal Rights by Russell Freedman (Clarion Books/Houghton Mifflin)
  • Lizzie Bright and the Buckminster Boy by Gary D. Schmidt (Clarion Books/Houghton Mifflin) 

Members of the 2005 Newbery Medal Selection Committee: Chair Susan Faust, San Francisco CA; Thomas J. Barthelmess, Spokane County Library District, Spokane, WA; Cindy Boatfield, Plano Public Library System, Plano,TX;Marcia Broadway,Brigham Young University, American Fork, UT;Miriam Lang Budin Chappaqua Library, Hastings-on-Hudson, NY; Ruth Anne Champion, Enoch Pratt Free Library,Pasadena, MD; Rosemary Chance, University of Southern Mississippi, Booneville, MS; Julie Cohen, Berkshire Country Day School, Lenox, MA; Randall Enos, Ramapo Catskill Library System, Middletown, NY; Jill L. Locke, Greensboro, NC; Sue W. McGown, St. John’s School, Houston, TX; Heather McNeil, Deschutes Public Library, Bend, OR.

2004 Medal Winner:  The Tale of Despereaux: Being the Story of a Mouse, a Princess, Some Soup, and a Spool of Thread by Kate DiCamillo, illustrated by Timothy Basil Ering, (Candlewick Press)

Honor Books:

  • Olive's Ocean by Kevin Henkes (Greenwillow Books)
  • An American Plague: The True and Terrifying Story of the Yellow Fever Epidemic of 1793 by Jim Murphy (Clarion Books)

Members of the 2004 Newbery Medal Selection Committee: Chair-Eliza Dresang, Florida State University, School of Information Studies,Tallahassee, FL;Thomas L. Bush, Southwest Georgia Regional Library, Bainbridge, GA; Georgene DeFilippo, Carnegie Library of Pittsburgh, Bethel Park, PA; Dorothy Evans, Chicago Public Library, Chicago, IL; Crystal W. Faris, Nassau Library System, Baldwin, NY; Anna R. Healy, Skokie Public Library, Chicago, IL;Sarah Howard, Daniel Boone Regional Library, Columbia, MO; Nancy S. Kraus, Council Rock School,Pittsford, NY; Nina Lindsay, Oakland Public Library, Oakland, CA;Kathy McLellan, Johnson County Public Library, Overland Park, KS; Sylvia Mora-Oña, Miami-Dade Public Library System, Miami, FL; Diane G. Person, Brooklyn, NY; Martha Seif Simpson, Stratford Library Association, Hamden, CT; Virginia Walter, University of California at Los Angeles, Venice, CA; Carol Ann Wilson, Westfield Memorial Library, Westfield, NJ.

2003 Medal Winner:  Crispin: The Cross of Lead by Avi (Hyperion Books for Children)

Honor Books:

  • The House of the Scorpion by Nancy Farmer (Atheneum)
  • Pictures of Hollis Woods by Patricia Reilly Giff (Random House/Wendy Lamb Books)
  • Hoot by Carl Hiaasen (Knopf)
  • A Corner of The Universe by Ann M. Martin (Scholastic)
  • Surviving the Applewhites by Stephanie S. Tolan (HarperCollins)

Members of the 2003 Newbery Medal Selection Committee: Chair Starr LaTronica, Binghamton, NY; Rita Auerbach, East Patchogue, NY; Susan Erickson, Riverside, CA; Mary Kay Feltes, Owatonna, MN; Lee Galda, Minneapolis, MN; Nancy J. Johnson, Seattle, WA; Roger Kelly, Pasadena Public Library, Pasadena, CA; Marijo Kist, Acacia Branch Library, Phoenix, AZ; Leslie M. Molnar, North Royalton, OH; Kathy Toon, State Library of Florida, Tallahassee, FL; Cecily R. Pilzer, Takoma Park, MD; Amy E. Sears, Teaneck Public Library, Teaneck, NJ; Lisa Von Drasek, Bank Street College Library, New York, NY;Jan S. Watkins, Skokie Public Library, Skokie, IL;Gail Zachariah, Putney, VT.

2002 Medal Winner:    A Single Shard by Linda Sue Park (Clarion Books/Houghton Mifflin)

Honor Books:

  • Everything on a Waffle by Polly Horvath (Farrar Straus Giroux)
  • Carver: A Life In Poems by Marilyn Nelson (Front Street)

Members of 2002 Newbery Medal Selection Committee: Chair Kathleen F. Odean, Barrington, RI; Patricia A. Carleton, St. Louis Public Library, St. Louis, MO; Lisa Falk, Los Angeles Public Library; Roxanne H. Feldman, The Dalton School, New York, NY; Sharon M. Harvey, Hilton Head (S.C.) Elementary School; JoAnn M. Jonas, Chula Vista (Calif.) Public Library; Jerianne S. Kladder, Columbus (Ohio) Metropolitan Library; Vaunda Micheaux Nelson, Rio Rancho (NM)Public Library; Gail Nordstrom, Stillwater (Minn.) Public Library; Elizabeth C. Overmyer, Berkeley (Calif.) Public Library; Ken H. Setterington, Toronto Public Library; Louise L. Sherman, Leonia, NJ; Victoria J. Smith, McArthur Public Library, Biddeford, ME; Deborah D. Taylor, Enoch Pratt Free Library, Baltimore, MD; and Junko Yokota, National-Louis University, Evanston, IL.

2001 Medal Winner:   A Year Down Yonder by by Richard Peck (Dial)

Honor Books:

  • Hope Was Here by Joan Bauer (G.P. Putnam’s Sons)
  • Because of Winn-Dixie by Kate DiCamillo (Candlewick Press)
  • Joey Pigza Loses Control by Jack Gantos (Farrar, Straus, and Giroux)
  • The Wanderer by Sharon Creech (Joanna Cotler Books/HarperCollins)

Members of 2001 Newbery Medal Selection Committee: Caroline S. Parr, Central Rappahannock Regional Library, Fredericksburg, Va.; Kathleen Baxter, Anoka County Library, Minn.; Kristi Beavin, Arlington County Central Library, Va.; Faith J. Brautigam, Gail Borden Public Library, Elgin, Ill.; Marian Drabkin, Richmond Public Library, Calif.; B. Allison Gray, South Country Library, Bellport, N.Y.; Christine Jenkins, Graduate School of Library and Information Science, University of Illinois at Urbana-Champaign, Ill.; Arla Jones, Lawrence High School, Kan.; Amy Lilien-Harper, Ferguson Library, Stamford, Conn.; Kathleen H. McCabe, East Meadow Public Library, Rockville Centre, N.Y.; Susan Moore, Louisville Free Public Library, Ky.; Todd Morning, Schaumberg Township Library, Elgin, Ill.; Katherine O'Dell, Multnomah County Library Administration, Portland, Ore.; Hedra Peterman, Free Library of Philadelphia, Pa.; and Barbara C. Scotto, Michael Driscoll School; Brookline, Mass.

2000 Medal Winner:   Bud, Not Buddy by Christopher Paul Curtis (Delacorte)

Honor Books:

  • Getting Near to Baby by by Audrey Couloumbis (Putnam)
  • Our Only May Amelia by Jennifer L. Holm (HarperCollins)
  • 26 Fairmount Avenue by Tomie dePaola (Putnam)

Members of 2000 Newbery Medal Selection Committee: Chair Carolyn S. Brodie, Silver Lake, OH; Mary-Veronica Amison, New York, NY; Therese G. Bigelow, Kansas City, MO; James E. Cook, Dayton, OH; Susan Faust, San Francisco, CA; Judy Freeman, Highland Park, NJ; Chrystal Carr Jeter, Z.J. Loussac Library, Anchorage, AK; Carla J. Kozak, San Francisco, CA; Susan G. Link, Missouri City, TX; Kemie R. Nix, Peachtree City, GA; Carol K. Phillips, East Brunswick, NJ; Cynthia K. Richey, Pittsburgh, PA; Flo Starkey, Roswell, NM; Ellen M. Stepanian, University Heights, OH; Rose Trevino, San Antonio, TX.

1999 Medal Winner:   Holes by Louis Sachar (Frances Foster)    


Honor Book:

  • A Long Way from Chicago by Richard Peck (Dial)

Members of 1999 Newbery Medal Selection Committee: Chair Virginia McKee, Betty B. Carter, Beryl D. Evans, Maralita L. Freeny, Marlene E. Gawron, Melinda Dale Greenblatt, Molly S. Kinney, Yapha Nussbaum Mason, Cathryn M. Mercier, Connie Pottle, Elizabeth M. Simmons, Roger Sutton, Margaret R. Tassia, Letitia A. Wilson, Teresa M. Young.

1998 Medal Winner:   Out of the Dust by Karen Hesse (Scholastic)

Honor Books:

  • Ella Enchanted by Gail Carson Levine (HarperCollins)
  • Lily's Crossing by Patricia Reilly Giff (Delacorte)
  • Wringer by Jerry Spinelli (HarperCollins)

Members of 1998 Newbery Medal Selection Committee: Chair Ellen G. Fader, Karen B. Breen, Corinne Camarata, Linda L. Cornwell, Diane Driessen, Sharon B. Frover, Nina Lindsay, Florenz W. Maxwell, Kathryn McClelland, Carolyn B. Noah, betty Jo Peterson, Theresa M. Schmitz, Frances V. Sedney, Zena B. Sutherland, Timothy R. Wadham.

1997 Medal Winner: The View from Saturday by E.L. Konigsburg (Jean Karl/Atheneum)

Honor Books:

  • A Girl Named Disaster by Nancy Farmer (Richard Jackson/Orchard Books)
  • Moorchild by Eloise McGraw (Margaret McElderry/Simon & Schuster)
  • The Thief by Megan Whalen Turner (Greenwillow/Morrow)
  • Belle Prater's Boy by Ruth White (Farrar Straus Giroux)

Members of 1997 Newbery Medal Selection Committee: Chair John E. Peters, Susan P. Bloom, Laurina Cashin, Ruth E. Dishnow-Cox, Margo H. Daniels, Joyce K. Dixon, Carol A. Doll, Helma R. Hawkins, Kathleen T. Isaacs, Susan Land, Jeanette C. Larson, Kathy H. Latrobe, Kathie L. Meizner, Kay E. Vandegrift, Patsy L. Weeks.

1996 Medal Winner:   The Midwife's Apprentice by Karen Cushman (Clarion)

Honor Books:

  • What Jamie Saw by Carolyn Coman (Front Street)
  • The Watsons Go to Birmingham: 1963 by Christopher Paul Curtis (Delacorte)
  • Yolonda's Genius by Carol Fenner (Margaret K. McElderry/Simon & Schuster)
  • The Great Fire by Jim Murphy (Scholastic)

Members of 1996 Newbery Medal Selection Committee: Chair Marybeth Dunhouse,Pamela Petrick Barron, Wendy D. Caldiero, Juanita R. Foster, Debby S. Gold, Anne Lundin, Sue W. McGown, Marie C. Orlando, Mary Catherine Peverada, marilyn P. Phillips, Wendy G. Ramsey, Barbara A. Reading, Susan Reisner, Elizabeth M. Rosen, Mary R. Voors.

1995 Medal Winner:    Walk Two Moons by Sharon Creech (HarperCollins)

Honor Books:

  • Catherine, Called Birdy by Karen Cushman (Clarion)
  • The Ear, the Eye and the Arm by Nancy Farmer (Jackson/Orchard)

Members of 1995 Newbery Medal Selection Committee: Chair Kathleen T. Horning, Carolyn S. Brodie, Mollie B. Bynum, Christine M. Cairo, Constance J. Champlin, Ione S. Cowen, JoAnne Foss, Carla J. Kozak, Marge Loch-Wouters, Joanna R. Long, Penny Peck, Lynne R. Pickens, Ellen M. RIordan, Marion Hanes Rutsch, Judy E. Zuckerman.

1994 Medal Winner:  The Giver by Lois Lowry (Houghton)

Honor Books:

  • Crazy Lady by Jane Leslie Conly (HarperCollins)
  • Dragon's Gate by Laurence Yep (HarperCollins)
  • Eleanor Roosevelt: A Life of Discovery by Russell Freedman (Clarion Books)

Members of 1994 Newbery Medal Selection Committee: Chair Mary Ann Paulin, Raymond W. Barber, Barbara M. Barstow, Mary Rinato Berman, Julie A. Corsaro, Barbara A. Genco, Karen Nelson Hoyle, SUsanna S. Loftis, Sarah M. McCarville, Janet R. Moltzan, Dianne L. Monson, Kemie Nix, Bette J. Peltola, Lucinda Frances Ware, Patricia M. Wong.

1993 Medal Winner: Missing May by Cynthia Rylant (Jackson/Orchard)

Honor Books:

  • What Hearts by Bruce Brooks (A Laura Geringer Book, a HarperCollins imprint)
  • The Dark-thirty: Southern Tales of the Supernatural by Patricia McKissack (Knopf)
  • Somewhere in the Darkness by Walter Dean Myers (Scholastic Hardcover)

Members of 1993 Newbery Medal Selection Committee: Chair Sara L. Miller, Joan L. Atkinson, Carol J. Fox, Susan L. Golden, Suzanne W. Hawley, Chrystal C. Jeter, Amy Kellman, Susan Knorr, Virgina McKee, Linda K. Murphy, Judith Rovenger, Karen Stanley, Anitra T. Steele, Vivian M. Sykes, Kathryn M. Weisman.

1992 Medal Winner: Shiloh by Phyllis Reynolds Naylor (Atheneum)

Honor Books:

  • Nothing But The Truth: a Documentary Novel by Avi (Jackson/Orchard)
  • The Wright Brothers: How They Invented the Airplane by Russell Freedman (Holiday House)

Members of 1992 Newbery Medal Selection Committee: Chair Pat R. Scales, Cynthia M. Alexa, Mary Jane Anderson, Rudine Sims Bishop, Kay A. Bowen, Nell Colburn, Janice M. Del Negro, Iris M. Drezewiecki, Carolyn J. Eckert, Cyndi Giorgis, Harriet Herschel, Joanne V. Hirabayashi, Ronald A. Jobe, Jeanette C. Larson, Mary Ann Paulin.

1991 Medal Winner: Maniac Magee by Jerry Spinelli (Little, Brown)

Honor Book:

  • The True Confessions of Charlotte Doyle by Avi (Jackson/Orchard)

Members of 1991 Newbery Medal Selection Committee: Chair Alice P. Naylor, Mary B. Bauer, Linda Boyles, Ellen G. Fader, Grace Worcester Greene, Jane A. Hannigan, Diane F. Holzheimer, Eva-Maria Lusk, Vaunda M. Nelson, Neel Parikh, Doris J. Robinson, Gretchen L. Stass, Michael O. Tunnell, Deborah E. Weilerstein, Janice A. Yee.

1990 Medal Winner: Number the Stars by Lois Lowry (Houghton)

Honor Books:

  • Afternoon of the Elves by Janet Taylor Lisle (Jackson/Orchard)
  • Shabanu, Daughter of the Wind by Suzanne Fisher Staples (Knopf)
  • The Winter Room by Gary Paulsen (Jackson/Orchard)

Members of 1990 Newbery Medal Selection Committee: Chair Caroline Ward, Viki L. Ash-Geisler, Jane Ellen Carstens, Margo H. Daniels, Laura E. Edwards, Carla D. Hayden, Kathleen T. Horning, Catherine Howard, Kathleen F. Odean, Selma k. Richardson, Sharyl G. Smith, Judith Volc, Letitia A. Wilson, Cynthia Woodruff, Leona C. Wright.

    Top of list

1989 Medal Winner: Joyful Noise: Poems for Two Voices by Paul Fleischman (Harper)

Honor Books:

  • In The Beginning: Creation Stories from Around the World by Virginia Hamilton (Harcourt)
  • Scorpions by Walter Dean Myers (Harper)

Members of 1989 Newbery Medal Selection Committee: Chair Phyllis Jean Van Orden, Jane M. Bingham, Monica G. Carollo, Carolyn A. Caywood, Susan C. Griffith, Phyllis K. Kennemer, Christine M. Livingston, Elizabeth A. Long, Lucy C. Marx, Crystal Elaine McNally, Elizabeth Overmyer, Hilda W. Parfrey, Patricia Saylor, Ellen M. Stepanian, Jane C. Terwillegar.

1988 Medal Winner: Lincoln: A Photobiography by Russell Freedman (Clarion)

Honor Books:

  • After The Rain by Norma Fox Mazer (Morrow)
  • Hatchet by Gary Paulsen (Bradbury)

Members of 1988 Newbery Medal Selection Committee: Chair Mary M. Burns, Christine A. Behrmann, Toni A. Bernardi, Anne C. Connor, Nancy N. DeSalvo, Bessie Condos Egan, Dorothy J.Evans, Ellen G. Fader, Marilyn P. Hollinshead, Karen G. James, Marina Starr LaTronica, Selma K. Levi, Roberta Luther O'Brien, Virginia L. Opocensky, Henrietta M. Smith.

1987 Medal Winner: The Whipping Boy by Sid Fleischman (Greenwillow)

Honor Books:

  • A Fine White Dust by Cynthia Rylant (Bradbury)
  • On My Honor by Marion Dane Bauer (Clarion)
  • Volcano: The Eruption and Healing of Mount St. Helens by Patricia Lauber (Bradbury)

Members of 1987 Newbery Medal Selection Committee: Chair Trevelyn Jones, School Library Journal, Ethel N. Ambrose, Rita Auerbach, Patricia Ann Bakula, Sally Read Dow, Mary Beth Dunhouse, Dorothy V. English, M. Marcia Hupp, Penny S. Markey Susan M. Schuller, Carol A. Tarsitano, James L. Thomas, Divna Todorovich, Riistina Wigg, Kathy Jo Woodrell

1986 Medal Winner: Sarah, Plain and Tall by Patricia MacLachlan (Harper)

Honor Books:

  • Commodore Perry In the Land of the Shogun by Rhoda Blumberg (Lothrop)
  • Dogsong by Gary Paulsen (Bradbury)

Members of 1986 Newbery Medal Selection Committee: Chair Dudley B. Carlson, Roslyn C. Beitler, Scott Blume, Clara N. Bohrer, Josephine S. Carr, Annie L. Carroll, Linda Abby Fein, Carole D. Fiore, Eva-Maria Lusk, Paula Morrow, Gwen K. Packard, Caroline S. Parr, Connie C. Rockman, Sunny A. Strong, Diana D. Young.

1985 Medal Winner: The Hero and the Crown by Robin McKinley (Greenwillow)

Honor Books:

  • Like Jake and Me by Mavis Jukes (Knopf)
  • The Moves Make the Man by Bruce Brooks (Harper)
  • One-Eyed Cat by Paula Fox (Bradbury)

Members of 1985 Newbery Medal Selection Committee: Chair Julia A. Cummins, Patricia A. behler, Mary biblo, Muriel W. Brown, Clare Canham-Eaton, Marsha L. Cutler, Judith F. Davie, Nancy Hackett, Karen H. Harris, W. Duane Johnson, Betty D. Miller, JOhn E. Peters, G. Lois S. Ringquist, Frances V. Sedney, Lois Winkel.

1984 Medal Winner: Dear Mr. Henshaw by Beverly Cleary (Morrow)

Honor Books:

  • The Sign of the Beaver by Elizabeth George Speare (Houghton)
  • A Solitary Blue by Cynthia Voigt (Atheneum)
  • Sugaring Time by Kathryn Lasky (Macmillan)
  • The Wish Giver: Three Tales of Coven Tree by Bill Brittain (Harper)

Members of 1984 Newbery Medal Selection Committee: Chair Elizabeth M. Greggs, Rebecca T. Bingham, Shirley A. Fitzgibbons, Margaret A. Grazier, Marilyn W. Greenberg, Elizabeth C. Hoke, Brenda V. Johnson, Mary D. Lankford, M.W. Litherbury, Debra McLeod, Hughes Moir, Celia Morris, Jacqueline G. Morris, Linda A. Perkins, Teresa G. Poston.

1983 Medal Winner: Dicey's Song by Cynthia Voigt (Atheneum)

Honor Books:

  • The Blue Sword by Robin McKinley (Greenwillow)
  • Doctor DeSoto by William Steig (Farrar)
  • Graven Images by Paul Fleischman (Harper)
  • Homesick: My Own Story by Jean Fritz (Putnam)
  • Sweet Whispers, Brother Rush by Virginia Hamilton (Philomel)

Members of 1983 Newbery Medal Selection Committee: Chair Margaret N. Coughlan, Jane E. Bickel, Geraldine Clark, Eliza Dresang, Ann L. Flowers, Helen P. Gregory, Sharon M. Gunn, Carolyn K. Jenks, Birdie L. Law, Birginia McKee, Marilyn L. Miller, Patsy R. Scales, Kay E. Vandergrift, Florence Yee, Hannah B. Zeiger.

1982 Medal Winner: A Visit to William Blake's Inn: Poems for Innocent and Experienced Travelers by Nancy Willard (Harcourt)

Honor Books:

  • Ramona Quimby, Age 8 by Beverly Cleary (Morrow)
  • Upon the Head of the Goat: A Childhood in Hungary 1939-1944 by Aranka Siegal (Farrar)

1981 Medal Winner: Jacob Have I Loved by Katherine Paterson (Crowell)

Honor Books:

  • The Fledgling by Jane Langton (Harper)
  • A Ring of Endless Light by Madeleine L'Engle (Farrar)

Members of 1981 Newbery Medal Selection Committee: Chair Ruth I. Gordon, Joyce E. Batchelder, Karen B. Breen, Donald A. Colberg, Julie A. Cummins, Lucy Cutler, Janet D. French, M. Jean Greenlaw, Dona J. Helmer, Cynthia King, Dorothy C. McKenzie, mary C. Paulus, Hazel P. Rochman, Ryna H. Rothberg, Harry Uyehara.

1980 Medal Winner: A Gathering of Days: A New England Girl's Journal, 1830-1832 by Joan W. Blos (Scribner)

Honor Book:

  • The Road from Home: The Story of an Armenian Girl by David Kherdian (Greenwillow)

Members of 1980 Newbery Medal Selection Committee: Chair Ginny Moore Kruse, Mary P. Aiken, Joan E. Cole, Barbara H. Fischer, Paul Heins,Bradley Sue Howell, Clara O. Jackson, Sara L. Miller,Alice P. Naylor, Naomi Noyes, Susan Roman, Shelton L. Root, Jr. Diane M. Thompson, Thalia-Manon Tissot, L. Frances Ware.

    Top of list

1979 Medal Winner: The Westing Game by Ellen Raskin (Dutton)

Honor Book:

  • The Great Gilly Hopkins by Katherine Paterson (Crowell)

Members of 1979 Newbery Medal Selection Committee: Chair Barbara Moody, Enoch Pratt Free Library, Baltimore, MD; JoAnn Bell, Jane Botham, Kit Breckenridge, Mary Burns, Linda Carpino, Carolyn Croft, Patricia Feehan, Bonnie Fowler, Helen Gregory, Barbara Harrison, Mary Alice Hunt, Dorothea Hunter, Marcia Hupp, Marilyn Iarusso, barbara Immroth, Duane Johnson, Ginny M. Kruse, Rosa L. Presberry, Mary Ann Stevenson, Ruth Tarbox, Virginia Witucke.

1978 Medal Winner: Bridge to Terabithia by Katherine Paterson (Crowell)

Honor Books:

  • Ramona and Her Father by Beverly Cleary (Morrow)
  • Anpao: An American Indian Odyssey by Jamake Highwater (Lippincott)

Members of 1978 Newbery Medal Selection Committee: Chair Patricia J. Cianciolo, Michicag State University, Ethel N. Ambrose, Alice P. Bartz, Nancy M. Berkowitz, Carolyn C. Butler, Gayle Cole, Nancy R. Cummings, Adrienne Fluckiger, Laurel F. Goodigion, Beth Greggs, Caroline Heilmann, Faith Hektoen, Edna L. Jones, Trevelyn Jones, Ethel B. Manheimer, Barbara S. Miller, Mary F. Ness, James A. Norsworthy, Jr., Pamela D. Pollack, Lucille C. Thomas, Julie B. Todaro, Harry Y. Uyehara, Connie W. Woolridge.

1977 Medal Winner: Roll of Thunder, Hear My Cry by Mildred D. Taylor (Dial)
 

Honor Books:

  • Abel's Island by William Steig (Farrar)
  • A String in the Harpby Nancy Bond (Atheneum)

Members of 1977 Newbery Medal Selection Committee: Chair Diane G. Farrell, Eastern Massachussets Reginal Library System, Boston, MA; Tich C. Andresen, Beth Babikow, Nancy Bilbie, Geraldine C. Clark, Elizabeth B. Day, Willye F. Dennis, Glenn E. Estes, Henry W. Garland III, Judith M. Goldberger, Ruth I. Gordon, Mary E. Kingsbury, Sarah Ann Long, Anne Y. MCConnell, Crysral E. McNally, Linda A. Perkins, Lynne R. Pickens, Anne C. Santangelo, Linda R. Silver, Sandra S. Sivulich, Nan J. Sturdivant, Peggy Sullivan, Rosemary Weber.

1976 Medal Winner: The Grey King by Susan Cooper (McElderry/Atheneum)

Honor Books:

  • The Hundred Penny Box by Sharon Bell Mathis (Viking)
  • Dragonwings by Laurence Yep (Harper)

Members of 1976 Newbery Medal Selection Committee: Chair Harriet B. Quimby, St. Johns University, Jamaica, NY; Betty H. Allen, gladis Berry, Annette Blank, Dudley, B. Carlson, Gertrude Congdon, Mary K. Conwell, Thomas W. Downen, Mary V. Gaver, Peggy R. Holmes, Cosette Kies, Margaret Mary Kimmel, Ruthe McConnell, Helen M. Mullen, Winifred Ragsdale, Dee Ann Ray, Spencer Shaw, Judith Steepleton, Ellen Stepanian, Susan Wick, Raymond E. Williams.

1975 Medal Winner: M. C. Higgins, the Great by Virginia Hamilton (Macmillan)

Honor Books:

  • Figgs & Phantoms by Ellen Raskin (Dutton)
  • My Brother Sam is Dead by James Lincoln Collier & Christopher Collier (Four Winds)
  • The Perilous Gard by Elizabeth Marie Pope (Houghton)
  • Philip Hall Likes Me, I Reckon Maybe by Bette Greene (Dial)

Members of 1975 Newbery Medal Selection Committee: Chair Zena Sutherland, Chicago, IL; Mary J. Baker, Raymond W. Barber, Mae Benne, Helen S. canfield, Marian R. Capozzi, Irenemare H. Cullinane, Marguerite A. Dodson, Dorothy English, Elizabeth R. Goebel, Ellin Greene, Irene F. Hansen, Mary E. Johnson, Mary Frances Johnson, Margaret E. Johnston, Karlotta M. Mathews, Margaret J. Miller, Nancy Orr, Pauline E. Robinson, Barbara T. Rollock, Gail Sage, Margaret R. Sheviak, Jacqueilne M. Wakefield, consultant Betsy Hearne.

1974 Medal Winner: The Slave Dancer by Paula Fox (Bradbury)

Honor Book:

  • The Dark Is Rising by Susan Cooper (McElderry/Atheneum)

Members of 1974 Newbery Medal Selection Committee: Chair Dr. Bette J. Peltola, University of Wisconsin, Milwaukee; Jessie M. Birtha, Josette A. Boisse, Lucile Gregor Brown, Mary L. Carr, Margaret N. Coughlan, Diane Farrell, Charlotte A. Gallant, Dr. Mary Alice Hunt, Amy Kellman, Margery G. oucks, Jane McGregorg, Priscilla L. moulton, Aileen O'Brien Murphy, Elizabeth B. Murphy, Madeline E. Paetro, Barvbara C. Quarles, Donald B. Reynolds Jr., Marylett Robertson, Mary Claire Sherman, Caroljean Wagner, Phillis G. Wilson, Diana D. Young.

1973 Medal Winner: Julie of the Wolves by Jean Craighead George (Harper)

Honor Books:

  • Frog and Toad Together by Arnold Lobel (Harper)
  • The Upstairs Room by Johanna Reiss (Crowell)
  • The Witches of Worm by Zilpha Keatley Snyder (Atheneum)

Members of 1973 Newbery Medal Selection Committee: Chair Barbara T. Rollock, New York; Margaret K. Billingsley, Theresa Ann Black, Ruth P. Bull, Margaret N. Coughlan, Vergie F. Cox, Carol N. Euller, Elizabeth T. Fast, Nettie N. Frishman, Anne R. Izard, Amy Kellman, Margaret Mary Kimmel, Isabel McCaul, Elizabeth E. McCombs, Priscilla L. Moulton, Marguerite M. Murray, Donald B. Reynolds, Jr., Beryl Robinson, Marian R. Schroether, Phoebe Jane Smith, Treva I. Turner, Susan L. WIck, Hanna B. Zeiger.

1972 Medal Winner: Mrs. Frisby and the Rats of NIMH by Robert C. O'Brien (Atheneum)

Honor Books:

  • Incident At Hawk's Hill by Allan W. Eckert (Little, Brown)
  • The Planet of Junior Brown by Virginia Hamilton (Macmillan)
  • The Tombs of Atuan by Ursula K. LeGuin (Atheneum)
  • Annie and the Old One by Miska Miles (Little, Brown)
  • The Headless Cupid by Zilpha Keatley Snyder (Atheneum)

Members of 1972 Newbery Medal Selection Committee: Chair Priscilla L. Moulton, Mary P. Brine, Margaret Bush, Edythe O. Cawthorne, Patricia Cianciolo, Irene Cullinane, Helen Cyr, Sara I. Fenwick, Patricia Finley, Catheryne Franklin, Virginia P. Gremillion, Shirley Gunderson, Ethel L. Heins, Anne R. Izard, Ann L. Kalkhoff, Amy Kellman, Isabel McCaul, Helen Mae Mullen, Donald B. Reynolds, Jr., Barbara Rollock, Betsy Rush, Annette P. Shockey, Henrietta Mays Smith.

1971 Medal Winner: Summer of the Swans by Betsy Byars (Viking)

Honor Books:

  • Knee Knock Rise by Natalie Babbitt (Farrar)
  • Enchantress From the Stars by Sylvia Louise Engdahl (Atheneum)
  • Sing Down the Moon by Scott O'Dell (Houghton)

Members of 1971 Newbery Medal Selection Committee: Chair Anne R. Izard, White Plains, NY; Kit Breckenridge, Dudley H. Brown, Glenn E. Estes, Caroline Feller, Sara I. Fenwick, Ethel L. Heins, Mary Jo Howard, Charoltte S. Huck, Luree Jaquith, Margaret E. Johnston, Vivian T. Jones, Mary Elizabeth Ledlie, Charlotte C. Leonard, Isabel McCaul, Alice Brooks McGuire, Ruth I. Peaslee, Barbara Rollock, Frances A. Sullivan, Binne L. Tate, Mary Ann Wentroth, Elizabeth Wood.

1970 Medal Winner: Sounder by William H. Armstrong (Harper)

Honor Books:

  • Our Eddie by Sulamith Ish-Kishor (Pantheon)
  • The Many Ways of Seeing: An Introduction to the Pleasures of Art by Janet Gaylord Moore (World)
  • Journey Outside by Mary Q. Steele (Viking)

Members of 1970 Newbery Medal Selection Committee: Chair Sarah Innis Fenwick, Graduate Library School, University of Chicago; Dorothy Anderson, Frances Elrod, Virginia G. Farmer, Mrs. Irene Gulette, Ethel Heins, Florence M. Hensey, Carolyn Horovitz, Marianne Hough, Isabella Jinnette, Helen Kinsey, Mary Elizabeth Ledlie, Elizabeth E. McCombs, Arlene Mosel, Patricia Moxom, Barbara Rollock, Grace Shakin, Louella M. Stanon, Cliare R. Strelzoff, Sandra J. Stroner, Della Thomas, Deborah Weilerstein, Mary Ann Wentroth.

    Top of list

1969 Medal Winner: The High King by Lloyd Alexander (Holt)

Honor Books:

  • To Be a Slave by Julius Lester (Dial)
  • When Shlemiel Went to Warsaw and Other Stories by Isaac Bashevis Singer (Farrar)

Members of 1969 Newbery Medal Selection Committee: Chair Mary Elizabeth Ledlie, Milwaukee Public Library, WI; Mabel B. Bell, Florence Burmeister, Elizabeth Burr, Margaret Coughlan, Mae Durham, May H. Edmonds, Susan H. Engen, Lillian Gerhardt, Ruth M. Hadlow, Anna W. Harkins, Ethel L. Heins, Gertrude B. Herman, Carolyn Horovitz, Isabella Jinette, Helen Kinsey, Elizabeth Lockhart, Margaret H. Millwer, Aileen Murphy, Virginia Putnam, Grace Spear, Rosemary Weber, Mary Ann Wentroth.

1968 Medal Winner: From the Mixed-Up Files of Mrs. Basil E. Frankweiler by E. L. Konigsburg (Atheneum)

Honor Books:

  • Jennifer, Hecate, Macbeth, William McKinley, and Me, Elizabeth by E. L. Konigsburg (Atheneum)
  • The Black Pearl by Scott O'Dell (Houghton)
  • The Fearsome Inn by Isaac Bashevis Singer (Scribner)
  • The Egypt Game by Zilpha Keatley Snyder (Atheneum)

Members of 1968 Newbery Medal Selection Committee: Chair Isabella Jinnette, Enoch Pratt Free Library, Baltimore, MD; Marguerite Bagshaw, Augusta Baker, Mabel Boyd Bell, Mae Benne, Charlotte Davis, Mae Durham, Lucia Engle, Virginia Heffernan, Paul Heins, Carolyn Horovitz, Elizabeth Johnson, Helen Kinsey, Mary Elizabeth Ledlie, Elizabeth h. Lockhart, Jean A. Merrill, Margaret H. Miller, Rosalind Mosier, Priscilla Moxom, Harriet Quimby, Zena Sutherland, Nancy Toy, Isabel Wilner, Children Services Division Staff Liason Ruth W. Tarbox.

1967 Medal Winner: Up a Road Slowly by Irene Hunt (Follett)

Honor Books:

  • The King's Fifth by Scott O'Dell (Houghton)
  • Zlateh The Goat and Other Stories by Isaac Bashevis Singer (Harper)
  • The Jazz Man by Mary Hays Weik (Atheneum)

Members of 1967 Newbery Medal Selection Committee: Chair Mae Durham, School of Librarianship, University of California, Berkley; Marion L. Albrecht, Augusta Baker, Mabel Boyd Bell, Winnifred M. Crossley, May H. Edmonds, Ruth G. Gagliardo, Jeanne B. Hardendorff, Dorothy W. Heald, Suzanne B. Jung, Helen Kinsey, mary Elizabeth Ledlie,, Donnarae Maccann, Isabel Mccaul, Barbara S. Miller, Margaret H. Miller, Helen Renthal, Eulalie Steinmetz Ross, Ann M. Seeley, Margaret R. Sheviak, Barbara Jean Smith, Jean W. St. Clair, Mary Alice Willett.

1966 Medal Winner: I, Juan de Pareja by Elizabeth Borton de Trevino (Farrar)

Honor Books:

  • The Black Cauldron by Lloyd Alexander (Holt)
  • The Animal Family by Randall Jarrell (Pantheon)
  • The Noonday Friends by Mary Stolz (Harper)

Members of 1966 Newbery Medal Selection Committee: Chair Augusta Baker, New York Public Library; Florence Butler, Mary Joyce Calletto, Winnifred M. Crossley, Sarita Davis, Margaret Farquhar, Virgina Fooks, Ruth Gagliardo, LLeone Garvey, Anne R. Izard, Helen Kinsey, Anne Kraus, Mary Elizabeth, Ledlie, Jane McGregor, Jean Merrill, Effie Lee Morris, Laura S. Pardee, Elsie Pitts, John Rowell, Spencer Shaw, Olivia Way, Sara Wheeler, Catherine Yamamoto.

1965 Medal Winner: Shadow of a Bull by Maia Wojciechowska (Atheneum)

Honor Book:

  • Across Five Aprils by Irene Hunt (Follett)

Members of 1965 Newbery Medal Selection Committee: Chair Winnifred Crossley, Michigan State Library; Ruth L. Adams, Helen T. Armstrong, Augusta Baker, Martha C. Bentley, Sarah Dickinson, Eleanor Dobson, Ruth Gagliardo, Jeanne B. Hardendorff, Sally Helfman, Elizabeth D. Hodges,Anne R. Izard, Helen Kinsey, Isabel McTavish, Jean L. Moore, Louane L. Newsome, Helen R. Sattley, Spencer G. Shaw, Helen E. Skahill, Ruth Hill Viguers, Lois B. Watt, Mary C. West, Sarah H. Wheeler.

1964 Medal Winner: It's Like This, Cat by Emily Neville (Harper)

Honor Books:

  • Rascal: A Memoir of a Better Era by Sterling North (Dutton)
  • The Loner by Ester Wier (McKay)

Members of 1964 Newbery Medal Selection Committee: Chair Sarah H. Wheeler, School of Librarianship University of Washington, Seattle; August Baker, Martha Bentley, Bernice E. Braden, Helen S. Canfield, Mary K. Eakin, Margaret C. Farquahar, Ruth Gagliardo, Beverly A. Hall, Jean B. Hardendorff, Virginia M. Heffernan, Elizabeth Hodges, Anne R. Izard, Elizabeth Johnson, Helen Kinsey, Frances Lee, Rosemary E. Livsey, Elsie S. MacDonald, Mary B. Mason, Barbara V. Olson, HelenR. Sattley, Spence G. Shaw, Nancy A. Young.

1963 Medal Winner: A Wrinkle in Time by Madeleine L'Engle (Farrar)

Honor Books:

  • Thistle and Thyme: Tales and Legends from Scotland by Sorche Nic Leodhas, pseud. (Leclaire Alger) (Holt)
  • Men of Athens by Olivia Coolidge (Houghton)

Members of 1963 Newbery Medal Selection Committee: Chair Helen R. Sattley, School Library Service, New York Board of Education; August Baker, Florence W. Butler, Laura E. Cathon, Sarah Dickinson, May H. Edmonds, Sara I. Fenwick, Ruth Gaglliardo, Christine Gilbert, Isabella Jinnette, Helen Kinsey, Frances Lee, Rosemary E. Livsey, Margaret McFate, Mariln Miller, Barbara S. Moody, Faith T. Murdoch, Joan Osowski, Margaret Poarch, Elsa Posell, Helen Renthal, Spencer G. Shaw, Arlene H. Thorp.

1962 Medal Winner: The Bronze Bow by Elizabeth George Speare (Houghton)

Honor Books:

  • Frontier Living by Edwin Tunis (World)
  • The Golden Goblet by Eloise Jarvis McGraw (Coward)
  • Belling The Tiger by Mary Stolz (Harper)

1961 Medal Winner: Island of the Blue Dolphins by Scott O'Dell (Houghton)

Honor Books:

  • America Moves Forward: A History for Peter by Gerald W. Johnson (Morrow)
  • Old Ramon by Jack Schaefer (Houghton)
  • The Cricket In Times Square by George Selden, pseud. (George Thompson) (Farrar)

Members of 1961 Newbery Medal Selection Committee: Chair Barbara S. Moody, Enoch Pratt Free Library, Baltimore, MD; Zena Bailey, Dorothy M. Broderick, Phyllis F. Bryan, Elizabeth Burr, Laura E. Cathon, Mildred P. Frary, Virginia Haviland, Elizabeth D. Hodges, S. Margaret Hodges, Isabella Jinnette, Helen E. Kinsey, Katherine Love, Alice B. McGuire, Jean A. Merrill, Doris H. Moulton, Frances Rees, Thelma Reid, Margaret S. Skiff, SUsan F. Taylor, Jean Thomson, Mary Ann Wentroth, Sara H. Wheeler.

1960 Medal Winner: Onion John by Joseph Krumgold (Crowell)

Honor Books:

  • My Side of the Mountain by Jean Craighead George (Dutton)
  • America Is Born: A History for Peter by Gerald W. Johnson (Morrow)
  • The Gammage Cup by Carol Kendall (Harcourt)

Members of 1960 Newbery Medal Selection Committee: Chair Jean A. Merril, Kansas City Public Library, MO; Hazelle Anderson, Zena Bailey, Elizabeth Burr, Elsie R. Dobbins, Barbara Ewell, Lois Fannin, Yolanda Federici, Carolyn Field, Virginia Haviland, Helen Kinsey, Francis Lee, Elizabeth Miller, Barbara Moody, Gene Namovicz, Elizabeth Nesbitt, Norma Rathbun, Freddy Schader, Marian Schroether, Spencer G. Shaw, Margaret S. Skiff, Frances A. Sullivan, Ethel Telban.

    Top of list

1959 Medal Winner: The Witch of Blackbird Pond by Elizabeth George Speare (Houghton)

Honor Books:

  • The Family Under The Bridge by Natalie Savage Carlson (Harper)
  • Along Came A Dog by Meindert Dejong (Harper)
  • Chucaro: Wild Pony of the Pampa by Francis Kalnay (Harcourt)
  • The Perilous Road by William O. Steele (Harcourt)

Members of 1959 Newbery Medal Selection Committee: Chair Elizabeth Burr, Free Library Commission, Madison, WI; Mabel Berry, Julia J. Brody, Gladys M. Deever, Mary K. Eakin, Sara I. Fenwick, Carolyn W. Field, Virginia E. Goddard, Virginia Haviland, Kathryn Howie, Anne R. Izard, Isabella Jinette, Helen Kinsey, Mary Elizabeth Ledlie, Frances Lee, Gladys Lees, Jean A. Merrill, Elizabeth Miller, Elizabeth Nesbitt, Mabel F. Rice, Marian Schroether, Donabelle Secrist, Margaret Skiff.

1958 Medal Winner: Rifles for Watie by Harold Keith (Crowell)

Honor Books:

  • The Horsecatcher by Mari Sandoz (Westminster)
  • Gone-Away Lake by Elizabeth Enright (Harcourt)
  • The Great Wheel by Robert Lawson (Viking)
  • Tom Paine, Freedom's Apostle by Leo Gurko (Crowell)

Members of 1958 Newbery Medal Selection Committee: Chair Carolyn W. Field, Free Library of Philadelphia, Priscilla Bancroft, Jessie Boyd, Florence Butler, Mary K Eakin, Ruth Hanson, Ruth Harshaw, Alice B. Howard, Anne R. Izard, Sara Jafarian, Helen Kinsey, Elsie MacDonald, Jean A. merrill, Mattie Ruth Moore, Elizabeth Nesbitt, Mary Peters, Charlemae Rollins, Eulalie S. Ross, Marian Schroether, Ruth Hill Viguers, Miriam Wessel, Myrtice Wickham, Elizabeth Williams.

1957 Medal Winner: Miracles on Maple Hill by Virginia Sorensen (Harcourt)

Honor Books:

  • Old Yeller by Fred Gipson (Harper)
  • The House of Sixty Fathers by Meindert DeJong (Harper)
  • Mr. Justice Holmes by Clara Ingram Judson (Follett)
  • The Corn Grows Ripe by Dorothy Rhoads (Viking)
  • Black Fox of Lorne by Marguerite de Angeli (Doubleday)

Members of 1957 Newbery Medal Selection Committee: Chair Elizabeth Nesbitt, Carnegie Institue of Technology Library School, Pittsburgh; Elenora C. Alexander, Elizabeth Burr, Laura E. Cathon, Margaret M. Clark, Sarita I. Davis, Mary k. Eakin, Genevieve E. Fancher, Ruth Gagliardo, Virginia Haviland, Elizabeth D. Hodges, Elixabeth Johnson, Helen F. Kinsey, Elsie S. MacDonald, Helen A. Masten, Jean A. Merrill, Charlemae Rollins, Marian R. Schroether, Elizabeth G. Shooter, Ruth W. Stewart, Miriam A. Wessel, Sara Wheeler, Marian C. Young.

1956 Medal Winner: Carry On, Mr. Bowditch by Jean Lee Latham (Houghton)

Honor Books:

  • The Secret River by Marjorie Kinnan Rawlings (Scribner)
  • The Golden Name Day by Jennie Lindquist (Harper)
  • Men, Microscopes, and Living Things by Katherine Shippen (Viking)

Members of 1956 Newbery Medal Selection Committee: Chair Charlemae Rollins, Isabella Jinnette, Ann Wilson, Mary Ann Wentroth, Lillian Batchelor, Myrtle Allman, Louise Meredith, Dr. C. Elta Van Norman, Eleanor P. Birkmann.

1955 Medal Winner: The Wheel on the School by Meindert DeJong (Harper)

Honor Books:

  • Courage of Sarah Noble by Alice Dalgliesh (Scribner)
  • Banner In The Sky by James Ullman (Lippincott)

Members of 1955 Newbery Medal Selection Committee: Chair Marion C. Young, Detroit Public Library, MI; Helen Atkinson, Elizabeth Burr, Jane E. Carstens, Laura E. Cathon, Jane Darrah, Lois Fannin, Leone F. Garvey, Virginia Haviland, Isabelle Jinnette, Helen E. Kinsey, Jennie D. Lindquist, Laura B. Long, Dilla W.MacBean, Helen A. Masten, Barbara S. Moody, Effie Lee Morris, Mary Peters, Katherine Porter, Ruth W. Stewart, Jean Thomson, Bernice Wiese.

1954 Medal Winner: ...And Now Miguel by Joseph Krumgold (Crowell)

Honor Books:

  • All Alone by Claire Huchet Bishop (Viking)
  • Shadrach by Meindert Dejong (Harper)
  • Hurry Home, Candy by Meindert Dejong (Harper)
  • Theodore Roosevelt, Fighting Patriot by Clara Ingram Judson (Follett)
  • Magic Maize by Mary & Conrad Buff (Houghton)

Members of 1954 Newbery Medal Selection Committee: Members at large: Dorothy G. Hairgrove, Evelyn R. Sickles, Mary I. Strang.

1953 Medal Winner: Secret of the Andes by Ann Nolan Clark (Viking)


Honor Books:

  • Charlotte's Web by E. B. White (Harper)
  • Moccasin Trail by Eloise Jarvis McGraw (Coward)
  • Red Sails to Capri by Ann Weil (Viking)
  • The Bears on Hemlock Mountain by Alice Dalgliesh (Scribner)
  • Birthdays of Freedom, Vol. 1 by Genevieve Foster (Scribner)

Members of 1953 Newbery Medal Selection Committee: Chair Virginia Haviland, Boston Public Library, Dorothy K. Allen, Siri Andrews, Ruth O. Bostwick, Eleanor S. Burgess, Katherine N. Dill, Leone F. Garvey, Elizabeth H. Gross, Isabella Jinnette, Siddie Joe Johnson, Mary Lee Keathe, Helen E. Kinsey, Rosemary E. Livsey, Mrs. Alice Brooks McGuire, Esther E. Mason, Helen A. Masten, Elizabeth Miller, Effie Lee Morris, Charlemae Rollins, Eloise Rue, Jean Gardiner Smith, Winifred A. Snedden.

 

1952 Medal Winner: Ginger Pye by Eleanor Estes (Harcourt)

Honor Books:

  • Americans Before Columbus by Elizabeth Baity (Viking)
  • Minn of the Mississippi by Holling C. Holling (Houghton)
  • The Defender by Nicholas Kalashnikoff (Scribner)
  • The Light at Tern Rock by Julia Sauer (Viking)
  • The Apple and the Arrow by Mary & Conrad Buff (Houghton)

Members of 1952 Newbery Medal Selection Committee: Chair Rosemary E. Livsey, Ruth L. Adams, Priscilla Bancroft, Alice B. Cushman, Ruth Gagliardo, Elizabeth H. Gross, A. Virginia Haviland, Marian Herr, Helen L. Keefe, Helen E. Kinsey, Maxine La Bounty, Winifred Ladley, Crystal Elaine McNally, Helen A. Masten, Elizabeth Millder, Effie Lee Morris, Mary Peters, Grace Shaki, Laura Mae Steese, Frances Anna Sullivan, Elinor Yungmeyer.

1951 Medal Winner: Amos Fortune, Free Man by Elizabeth Yates (Dutton)

Honor Books:

  • Better Known as Johnny Appleseed by Mabel Leigh Hunt (Lippincott)
  • Gandhi, Fighter Without a Sword by Jeanette Eaton (Morrow)
  • Abraham Lincoln, Friend of the People by Clara Ingram Judson (Follett)
  • The Story of Appleby Capple by Anne Parrish (Harper)

Members of 1951 Newbery Medal Selection Committee: Chair Elizabeth H. Gross, Enoch Pratt Free Library, MD; Mary Peters, Vernon Ives, Holiday House, Frances Whitehead, Jennie D. Lindquist, Natalie Edwin, Agatha Shea.

1950 Medal Winner: The Door in the Wall by Marguerite de Angeli (Doubleday)

Honor Books:

  • Tree of Freedom by Rebecca Caudill (Viking)
  • The Blue Cat of Castle Town by Catherine Coblentz (Longmans)
  • Kildee House by Rutherford Montgomery (Doubleday)
  • George Washington by Genevieve Foster (Scribner)
  • Song of The Pines: A Story of Norwegian Lumbering in Wisconsin by Walter & Marion Havighurst (Winston)

Members of 1950 Newbery Medal Selection Committee: Isabel McTavish, Adeline Corrigan, Mary E. Silva.*

    Top of list

1949 Medal Winner: King of the Wind by Marguerite Henry (Rand McNally)

Honor Books:

  • Seabird by Holling C. Holling (Houghton)
  • Daughter of the Mountains by Louise Rankin (Viking)
  • My Father's Dragon by Ruth S. Gannett (Random House)
  • Story of the Negro by Arna Bontemps (Knopf)

Members of 1949 Newbery Medal Selection Committee: Chair Margaret M. Chase; Leah Carter Johnson, Charlemae Rollins, Eulalie M. Steinmetz.*

1948 Medal Winner: The Twenty-One Balloons by William Pène du Bois (Viking)

Honor Books:

  • Pancakes-Paris by Claire Huchet Bishop (Viking)
  • Li Lun, Lad of Courage by Carolyn Treffinger (Abingdon)
  • The Quaint and Curious Quest of Johnny Longfoot by Catherine Besterman (Bobbs-Merrill)
  • The Cow-Tail Switch, and Other West African Stories by Harold Courlander (Holt)
  • Misty of Chincoteague by Marguerite Henry (Rand McNally)

Members of 1948 Newbery Medal Selection Committee: Chair Virginia Chase, Elizabeth A. Groves, natalie Mayo, Josephine Lynch, Hellen Fuller, Margaret M. Clark, Salmoe betts, Helen E. Kinsey, Alice B. Lewis, Katherine Porter, Margaret McElderry, Elizabeth H. Gross, Helen C. Bough, Ruth E. Hewitt, Jane Darrah, Katherine Ashley, Leone Garvey, Ruth M. Ersted, Phyllis Fenner, Naomi Hokanson, Mattie Ruth Moore, Mary K. Aiken.

1947 Medal Winner: Miss Hickory by Carolyn Sherwin Bailey (Viking)

Honor Books:

  • Wonderful Year by Nancy Barnes (Messner)
  • Big Tree by Mary & Conrad Buff (Viking)
  • The Heavenly Tenants by William Maxwell (Harper)
  • The Avion My Uncle Flew by Cyrus Fisher, pseud. (Darwin L. Teilhet) (Appleton)
  • The Hidden Treasure of Glaston by Eleanor Jewett (Viking)

Members of 1947 Newbery Medal Selection Committee: Chair Elizabeth A Groves, Helen Fuller, Harriet Leaf, Elizabeth A. Groves, Isabel McLaughlin, Helen Bough, Elizabeth Nesbitt, Salome Betts, Margaret Clark, Helen E. Kinsey, Alice Lewis, Siri Andrews, Margaretta Smyth, Della McGregor, Irene Geltch, Ruth Hewitt, Marcella Klein, Josephine Lynch, Dorothy Lawson, Rheta A. Clark, Nancy Jane Day, Lois Fannin, Bessie McLean, Nellie Smith.

1946 Medal Winner: Strawberry Girl by Lois Lenski (Lippincott)

Honor Books:

  • Justin Morgan Had a Horse by Marguerite Henry (Rand McNally)
  • The Moved-Outers by Florence Crannell Means (Houghton)
  • Bhimsa, the Dancing Bear by Christine Weston (Scribner)
  • New Found World by Katherine Shippen (Viking)

Members of 1946 Newbery Medal Selection Committee: Chair Helen Fuller, Harriet Leafe, Helen Fuller, Carolyn Crawford, Elizabeth H. Kelly, Virginia Chase, Emma Lee, Florence butler, Helen Kinsy, Dorothy Dickey, Eunice Blake, Irene Smith, Miriam Hagerman, Josephine Peabody, Alice Stoelzing, Ethel C. Karrick, Eveyln R. Sickels, Miriam b. Snow, Dorothea Dawson, Edna Louise Kent, Gertrude Mills, Bess Landfear.

1945 Medal Winner: Rabbit Hill by Robert Lawson (Viking)

Honor Books:

  • The Hundred Dresses by Eleanor Estes (Harcourt)
  • The Silver Pencil by Alice Dalgliesh (Scribner)
  • Abraham Lincoln's World by Genevieve Foster (Scribner)
  • Lone Journey: The Life of Roger Williams by Jeanetter Eaton (Harcourt)

Members of 1945 Newbery Medal Selection Committee: Chair Harriet Leaf, Frances Clarke Sayers, Harriet Long, Claire Nolte, Alice E. Brown, Julia Sauer, Ruth L Adams, Agnes Currie Cook, Gladys English, Helen E. Kinsey, Helen Dean Fish, Irene Smith, Grace E. Cartmell, Adeline T. Dock, Ethel Connett Wright, Irene Branham, Evelyn Sickels, C. Irene Hayner, Amanda Browning, Agnes Krarap, Fannie Schmitt, Grace Winston.

1944 Medal Winner: Johnny Tremain by Esther Forbes (Houghton)

Honor Books:

  • These Happy Golden Years by Laura Ingalls Wilder (Harper)
  • Fog Magic by Julia Sauer (Viking)
  • Rufus M. by Eleanor Estes (Harcourt)
  • Mountain Born by Elizabeth Yates (Coward)

Members of 1944 Newbery Medal Selection Committee: Chair Frances Clarke Sayers, Harriet G. Long, Marian Herr, Siddie Joe Johnson, Lillian H. Smith, Ruth Giles, Elsie S. MacDonald, Madelyn Clish, Helen E. Kinsey, Helen Dean Fish, Irene Branham, Zada Taylor, Alice Brunat, Elizabeth Nesbitt, Alice Wetherell, Mary Peacock Douglas, Mary E. Foster, Dilla W. MacBean, Mattie Ruth Moore, Edith Serier.

1943 Medal Winner: Adam of the Road by Elizabeth Janet Gray (Viking)

Honor Books:

  • The Middle Moffat by Eleanor Estes (Harcourt)
  • Have You Seen Tom Thumb? by Mabel Leigh Hunt (Lippincott)

Members of 1943 Newbery Medal Selection Committee: Chair Harriet G. Long Lillian H. Smith, Marian C. Young, Sonja Wennerblad, Clara Breed, Ruth Giles, Elsie S. MacDonald, Helen E. Kinsey, Madelyn Clish, Barbara Bent, Elizabeth L. Gilman, Elizabeth Nesbitt, Florence McLeod, Zada Taylor, Virginia Chase, Ann Murray Hough, Lois T. Place, Margaret G. Bice, Marjorie Fullwood, Georgiana Mear, Georgiana Mineau.

1942 Medal Winner: The Matchlock Gun by Walter Edmonds (Dodd)

Honor Books:

  • Little Town on the Prairie by Laura Ingalls Wilder (Harper)
  • George Washington's World by Genevieve Foster (Scribner)
  • Indian Captive: The Story of Mary Jemison by Lois Lenski (Lippincott)
  • Down Ryton Water by Eva Roe Gaggin (Viking)

Members of 1942 Newbery Medal Selection Committee: Chair Harriet Dickson, Clara Breed, Esther Greene,  Jane Darrah, Irene Smith, ElizabethD. Briggs, Mildred Armstrong, Siddie Joe Johnson, Evelyn S. Littlefield. 

1941 Medal Winner: Call It Courage by Armstrong Sperry (Macmillan)

Honor Books:

  • Blue Willow by Doris Gates (Viking)
  • Young Mac of Fort Vancouver by Mary Jane Carr (Crowell)
  • The Long Winter by Laura Ingalls Wilder (Harper)
  • Nansen by Anna Gertrude Hall (Viking)

Members of 1941 Newbery Medal Selection Committee: Chair Irene Smith, Harriet Dickson, Ethel Wooster, Jane Darrah, Alice Cushman, Betty Lewis, Sonja Wennerblad, Althea M. Curran.

1940 Medal Winner: Daniel Boone by James Daugherty (Viking)

Honor Books:

  • The Singing Tree by Kate Seredy (Viking)
  • Runner of the Mountain Tops: The Life of Louis Agassiz by Mabel Robinson (Random House)
  • By the Shores of Silver Lake by Laura Ingalls Wilder (Harper)
  • Boy with a Pack by Stephen W. Meader (Harcourt)


Members of 1940 Newbery Medal Selection Committee: Chair Lesley Newton, Irene Smith, Margaeret Knox, Isabel Nichol, Lillian H. Smith, Helen Adams Masten, Marian A. Herr, Gretchen Westervelt, Florence D. Cleary, Marion Horton, Margaret V. Fulton, Eva Wright.

    Top of list

1939 Medal Winner: Thimble Summer by Elizabeth Enright (Rinehart)

Honor Books:

  • Nino by Valenti Angelo (Viking)
  • Mr. Popper's Penguins by Richard & Florence Atwater (Little, Brown)
  • Hello the Boat! by Phyllis Crawford (Holt)
  • Leader By Destiny: George Washington, Man and Patriot by Jeanette Eaton (Harcourt)
  • Penn by Elizabeth Janet Gray (Viking)

Members of 1939 Newbery Medal Selection Committee: Chair Gladys English, Lesley Newton, Irene Smith, Alice Brunat, Jane A. Darrah, Marcella G. Klein, Florence B. Sloan, Elsa R. Berner.

1938 Medal Winner: The White Stag by Kate Seredy (Viking)

Honor Books:

  • Pecos Bill by James Cloyd Bowman (Little, Brown)
  • Bright Island by Mabel Robinson (Random House)
  • On the Banks of Plum Creek by Laura Ingalls Wilder (Harper)

Members of 1938 Newbery Medal Selection Committee:  Chair Julie F. Carter, Elizabeth Nesbitt, Virginia Xhase, Alice L. Brunat, Jacqueline Overton, Annabel Porter, Louise S. Shepard, Vera J. Prout, Mary E. Foster.

1937 Medal Winner: Roller Skates by Ruth Sawyer (Viking)

Honor Books:

  • Phebe Fairchild: Her Book by Lois Lenski (Stokes)
  • Whistler's Van by Idwal Jones (Viking)
  • The Golden Basket by Ludwig Bemelmans (Viking)
  • Winterbound by Margery Bianco (Viking)
  • The Codfish Musket by Agnes Hewes (Doubleday)
  • Audubon by Constance Rourke (Harcourt)

Members of 1937 Newbery Medal Selection Committee: Chair Muriel Gilbert, Evelyn Wainwright Turpin, Ruth Giles, Harriet Dickson, Mary Gould Davis, Esther Greene, Mary R. Lucas, Vera J. Prout.

1936 Medal Winner: Caddie Woodlawn by Carol Ryrie Brink (Macmillan)

Honor Books:

  • Honk, the Moose by Phil Stong (Dodd)
  • The Good Master by Kate Seredy (Viking)
  • Young Walter Scott by Elizabeth Janet Gray (Viking)
  • All Sail Set: A Romance of the Flying Cloud by Armstrong Sperry (Winston)


Members of 1936 Newbery Selection Committee: Chair Jessie E. Tompkins, Mary Francis Cox, Sarah A. Beard, Harriet Dickson, Ruth Hill,  Mrs. Doyne Elliot, Dorothy E. De Goza, Gladys English, Eugenia Brunot.

1935 Medal Winner: Dobry by Monica Shannon (Viking)

Honor Books:

  • Pageant of Chinese History by Elizabeth Seeger (Longmans)
  • Davy Crockett by Constance Rourke (Harcourt)
  • Day On Skates: The Story of a Dutch Picnic by Hilda Von Stockum (Harper)

Members of 1935 Newbery Medal Selection Committee: Chair Elizabeth D. Briggs, Violet  M. MacEwen, Mary Frances Cox, Ruth Marie Hayes, Kathleen M. Lines, Ruth P. Tubby, Gertrude D. Milla, Ethel Bubb, Ethel C. Wright.

1934 Medal Winner: Invincible Louisa: The Story of the Author of Little Women by Cornelia Meigs (Little, Brown)

Honor Books:

  • The Forgotten Daughter by Caroline Snedeker (Doubleday)
  • Swords of Steel by Elsie Singmaster (Houghton)
  • ABC Bunny by Wanda Gág (Coward)
  • Winged Girl of Knossos by Erik Berry, pseud. (Allena Best) (Appleton)
  • New Land by Sarah Schmidt (McBride)
  • Big Tree of Bunlahy: Stories of My Own Countryside by Padraic Colum (Macmillan)
  • Glory of the Seas by Agnes Hewes (Knopf)
  • Apprentice of Florence by Ann Kyle (Houghton)

Members of 1934 Newbery Medal Selection Committee: Chair Siri M. Andrews, Lillian H. Smith, Vera Winifred, Ruth Marie Hayes, Katherine Watson, Bernice W. Bell, May G. Quigley, Lucy M. Kinlock, Julia W. Plummer, Zella Spence, Ruth Theobald, Elizabeth D. Briggs.  

1933 Medal Winner: Young Fu of the Upper Yangtze by Elizabeth Lewis (Winston)

Honor Books:

  • Swift Rivers by Cornelia Meigs (Little, Brown)
  • The Railroad To Freedom: A Story of the Civil War by Hildegarde Swift (Harcourt)
  • Children of the Soil: A Story of Scandinavia by Nora Burglon (Doubleday)

Members of 1933 Newbery Medal Selection Committee: Chair Della McGregor, Elizabeth D. Briggs, Katherine W. Plummer, Marian A. Webb,Siri M. Andrews, Mary Frances Cox, Jessie Gay Van Cleve.
 

1932 Medal Winner: Waterless Mountain by Laura Adams Armer (Longmans)

Honor Books:

  • The Fairy Circus by Dorothy P. Lathrop (Macmillan)
  • Calico Bush by Rachel Field (Macmillan)
  • Boy of the South Seas by Eunice Tietjens (Coward-McCann)
  • Out of the Flame by Eloise Lownsbery (Longmans)
  • Jane's Island by Marjorie Allee (Houghton)
  • Truce of the Wolf and Other Tales of Old Italy by Mary Gould Davis (Harcourt)

Members of 1932 Newbery Medal Selection Committee: Chair Emma Lee, Phebe G. Pomeroy, Marjorie F. Potter, Dorothy M. Gaffney, Alice M. Jordan, Kathrine McAlarney, Mary S. Wilkinson.

1931 Medal Winner: The Cat Who Went to Heaven by Elizabeth Coatsworth (Macmillan)

Honor Books:

  • Floating Island by Anne Parrish (Harper)
  • The Dark Star of Itza: The Story of A Pagan Princess by Alida Malkus (Harcourt)
  • Queer Person by Ralph Hubbard (Doubleday)
  • Mountains are Free by Julie Davis Adams (Dutton)
  • Spice and the Devil's Cave by Agnes Hewes (Knopf)
  • Meggy MacIntosh by Elizabeth Janet Gray (Doubleday)
  • Garram the Hunter: A Boy of the Hill Tribes by Herbert Best (Doubleday)
  • Ood-Le-Uk the Wanderer by Alice Lide & Margaret Johansen (Little, Brown)

Members of 1931 Newbery Medal Selection Committee: Chair Mary Gould Davis, Julia  F. Carter, Nora Beust, Ethel Wright, Eva Leslie, Frances Atchkinson Bacon.

1930 Medal Winner: Hitty, Her First Hundred Years by Rachel Field (Macmillan)

Honor Books:

  • A Daughter of the Seine: The Life of Madame Roland by Jeanette Eaton (Harper)
  • Pran of Albania by Elizabeth Miller (Doubleday)
  • Jumping-Off Place by Marion Hurd McNeely (Longmans)
  • The Tangle-Coated Horse and Other Tales by Ella Young (Longmans)
  • Vaino by Julia Davis Adams (Dutton)
  • Little Blacknose by Hildegarde Swift (Harcourt)

1930 Members of Newbery Medal Selection Committee: Chair Effie L. Power, Alice Stoeltzing, Julie F. Carter, Helen M. Reynolds, Kathleen Adams, Mary Gould Davis.

    Top of list

1929 Medal Winner: The Trumpeter of Krakow by Eric P. Kelly (Macmillan)

Honor Books:

  • Pigtail of Ah Lee Ben Loo by John Bennett (Longmans)
  • Millions of Cats by Wanda Gág (Coward)
  • The Boy Who Was by Grace Hallock (Dutton)
  • Clearing Weather by Cornelia Meigs (Little, Brown)
  • Runaway Papoose by Grace Moon (Doubleday)
  • Tod of the Fens by Elinor Whitney (Macmillan)

Members of 1929 Newbery Medal Selection Committee: Chair Carrie E Scott, Eva G. Leslie, Mary Frances Cox, Helen M. Reynolds, Elisabeth Knapp, Ruth Theobald, Mary Wilkinson.

1928 Medal Winner: Gay Neck, the Story of a Pigeon by Dhan Gopal Mukerji (Dutton)

Honor Books:

  • The Wonder Smith and His Son by Ella Young (Longmans)
  • Downright Dencey by Caroline Snedeker (Doubleday)

Members of 1928 Newbery Medal Selection Committee:Chair Annabel Porter, Bernice W. Bell, Eleanor A. Stanfield, Helen F. Ingersoll, Eva Leslie, Elisabeth Knapp, Elva S. Smith.

1927 Medal Winner: Smoky, the Cowhorse by Will James (Scribner)

Honor Books:

  • [None recorded]

Members of 1927 Newbery Medal Selection Committee: Chair Louise P. Latimer, Charlotte Clark, Ruth Anne Overman, Helen F. Ingersoll, Alice M. Jordan, Annabel Porter, Julia F. Carter.

1926 Medal Winner: Shen of the Sea by Arthur Bowie Chrisman (Dutton)

Honor Book:

  • The Voyagers: Being Legends and Romances of Atlantic Discovery by Padraic Colum (Macmillan)

Members of 1926 Newbery Medal Selection Committee: Chair Nina C. Brotherton; Estella M. Slaven; Ruth Anne Overman; Helen F. Ingersoll, Public Library, Denver, CO; Jessie H. Millard, Library Association of Portland, OR; Gladys S. Case, Public Library, Los Angeles, CA.

1925 Medal Winner: Tales from Silver Lands by Charles Finger (Doubleday)

Honor Books:

  • Nicholas: A Manhattan Christmas Story by Annie Carroll Moore (Putnam)
  • The Dream Coach by Anne Parrish (Macmillan)

Members of 1925 Newbery Medal Selection Committee: Chair Mary S. Wilkinson, Hackley Public Library, Muskegon, MI; Annabel Porter, Public Library, Tacoma, WA; Ethel Bubb, Public Library Washington, D.C; Helen Martin, Public Library, East Cleveland, OH. Mary C. Davis, New York Public Library, NY; Enid E. Endicott, Boys and Girls House, Toronto Public Library; Louise P. Latimer, Public Library Washington D. C.

1924 Medal Winner: The Dark Frigate by Charles Hawes (Little, Brown)

Honor Books:

  • [None recorded]

Members of 1924 Newbery Medal Selection Committee: Chair Lillian Smith, Louise P. Latimer, Helen Martin, Grace L. Aldrich.

1923 Medal Winner: The Voyages of Doctor Dolittle by Hugh Lofting (Stokes)

Honor Books:

  • [None recorded]

Members of 1923 Newbery Medal Selection Committee: Elva S. Smith, Della McGregor, Avis Meigs, Grace L. Aldrich.  

1922 Medal Winner: The Story of Mankind by Hendrik Willem van Loon (Liveright)

Honor Books:

  • The Great Quest by Charles Hawes (Little, Brown)
  • Cedric the Forester by Bernard Marshall (Appleton)
  • The Old Tobacco Shop: A True Account of What Befell a Little Boy in Search of Adventure by William Bowen (Macmillan)
  • The Golden Fleece and The Heroes Who Lived Before Achilles by Padraic Colum (Macmillan)
  • The Windy Hill by Cornelia Meigs (Macmillan)

Members of 1922 Newbery Medal Selection Committee: Chair Clara W. Hunt, E. Gertrude Avey, Effie Lenore Power.

PDF version of Newbery Medal Winners & Honor Books, 1922-Present

Top of list


The Newbery and Caldecott Medals and Honor Book seals are property of the American Library Association and cannot be used in any form or reproduced without permission of the ALA Office of Rights and Permissions .