ALSC Division Leadership 2007-2010
BOARD OF DIRECTORS
Jane B. Marino, President
(2006-2009)
Bronxville Public Library
Send Mail To: 60 Woodcrest Avenue, White Plains, NY 10604
PHONE: 914-337-7680
FAX: 914-337-0332
E-MAIL: jbmarino@optonline.net
Kathleen T. Horning, Immediate Past-President
(2005-2008)
Cooperative Children's Book Center
4290 Helen C. White Hall
600 North Park St.
Madison, WI 53703
PHONE: 608-263-3721
FAX: 608-262-4933
E-MAIL: kthorning@education.wisc.edu
Pat Scales, Vice President/President-Elect
(2007-2010)
200 Stewart St.
Greenville, SC 29605
PHONE: 864-232-6007
E-MAIL: pscales@bellsouth.net
Linda A. Perkins, Division Councilor
(2006-2009)
Berkeley Public Library
Send Mail To: 1429 Cedar St., Berkeley, CA 94702
PHONE: (510) 981-6231
FAX: (510) 981-6230
EMAIL: lperkins@ix.netcom.com
Sue Zeigler, Fiscal Officer
(2006-2009)
New York Public Library
Send Mail To: 3249 Hull Ave., Bronx, NY 10467
PHONE: (718) 588-0110
FAX: (718) 588-1432
EMAIL: szeigler@nypl.org
Diane Foote
Executive Director
Association for Library Service to Children
50 East Huron St.
Chicago, IL 60611
PHONE: (312) 280-2162
FAX: (312) 944-7671
EMAIL: dfoote@ala.org
DIRECTORS
Thom Barthelmess (2006-2009)
Austin Public Library
Send Mail To: 800 Guadalupe, Austin, TX 78701
PHONE: (512) 974-7405
FAX: (512) 974-7587
EMAIL: thom.barthelmess@ci.austin.tx.us
Mary Fellows (2007-2010)
Upper Hudson Library System
28 Essex St.
Albany, NY 12206
PHONE: 518-437-9880 x228
FAX: 518-437-9884
E-MAIL: mary@uhls.lib.ny.us
Starr LaTronica (2005-2008)
Four County Library System
Send Mail To : 8 Johnson Ave., Binghamton, NY 13905
PHONE: 607-723-8236, ext. 350
FAX: 607-723-1722
E-MAIL: slatronica@4cls.org
Penny S. Markey (2006-2009)
County of Los Angeles Public Library
Send Mail To: 1534 Ruhland Ave., Manhattan Beach, CA 90266
PHONE: (562) 940-8522
FAX: (562) 803-3983
EMAIL: pennym@gw.colapl.org
Kate McClelland (2005-2008)
Perrot Memorial Library
90 Sound Beach Avenue
Old Greenwich, CT 06870
PHONE: 203-637-8802
FAX: 203-637-3876
E-MAIL: katem@perrotlibrary.org
Elizabeth "Betsy" Orsburn (2007-2008)
The Free Library of Philadelphia
1901 Vine St. TOPSS
Philadelphia, PA 19103
PHONE: 215-686-5372
FAX: 215-686-5374
E-MAIL: orsburne@library.phila.gov
Tim Wadham (2007-2010)
Maricopa County Library District
2700 N. Central Ave., Ste. 700
Phoenix, AZ 85004
PHONE: 602-652-3045
FAX: 602-652-3071
E-MAIL: timwadham@mcldaz.org
Judy Zuckerman (2006-2009)
Brooklyn Public Library
Children's & Family Services
Grand Army Plaza
Brooklyn, NY 11238
PHONE: 718-230-2236
E-MAIL: j.zuckerman@brooklynpubliclibrary.org
PRIORITY GROUP CONSULTANTS
Priority Group I: Child Advocacy
Marge Loch-Wouters (2004-2008)
Menasha Public Library
440 First St.
Menasha, WI 54952-3143
PHONE: 920-967-5166, x700
FAX: 920-967-5159
E-MAIL: lochwouters@menashalibrary.org
Committees, Discussion Groups, and Task Forces in Priority Group I: Early Childhood Services & Programs, Intellectual Freedom, International Relations, Legislation, Library Service to Special Population Children and Their Caregivers, Preschool Services Discussion Group, Public Awareness (reconstituted from the @your library Campaign Task Force at Annual Conference 2007), School-Age Programs and Service
Priority Group II: Evaluation of Media
Randall Enos (2007-2009)
Ramapo Catskill Library System
619 Route 17M
Middletown, New York 10940
PHONE: 845-343-1131, x240
FAX: 845-343-1205
EMAIL: renos@rcls.org
Committees, Discussion Groups, and Task Forces in Priority Group II: Great Interactive Software for Kids, Great Web Sites Committee, Notable Children's Books, Notable Children's Recordings, Notable Children's Videos
Priority Group III: Awards and Scholarships
Molly Kinney (2006-2008)
Alvin Sherman Library, Research & Information Technology Center
Nova Southeastern University
3100 Ray Ferrero, Jr. Blvd.
Fort Lauderdale, FL 33314
PHONE: 954-262-4639
FAX: 954-262-3805
EMAIL: mkinney@bellsouth.net
Committees, Discussion Groups, and Task Forces in Priority Group III: ALSC/BWI Summer Reading Program Grant, ALSC/Tandem Library Books Literature Program Grant, Arbuthnot Honor Lecture, (Louise Seaman) Bechtel Fellowship, Distinguished Service Award, (Maureen) Hayes Award, Penguin Young Readers Group Award, Scholarships: Melcher and Bound to Stay Bound
Priority Group IV: Organizational Support
Cecilia P. McGowan (2007-2009)
Bellevue Regional Library, King County Library System
1111 110th Ave. NE
Bellevue, WA 98004
PHONE: 425-450-1776
FAX: 425-450-2465
EMAIL: cmcgowan@kcls.org
Committees, Discussion Groups, and Task Forces in Priority Group IV: Budget, Charlemae Rollins, Local Arrangements, Membership, Nominating, Organization & Bylaws, Preconference Planning, Program Coordinating, National Institute Planning Task Force
Priority Group V: Projects and Research
Diane Janoff (2007-2009)
Queens Library
121-23 14 Avenue
College Point, NY 11356
PHONE: 718-359-1102
FAX: 718-353-8894
EMAIL: diane.janoff@queenslibrary.org
Committees, Discussion Groups, and Task Forces in Priority Group V: Collections of Children's Books for Adult Research Discussion Group, National Planning of Special Collections, Oral History Committee, Publications, Research and Development
Priority Group VI: Awards
Julie Corsaro (2007-2009)
121 Waverly Forest Lane
Chapel Hill, NC 27516
PHONE: 919-967-6507
EMAIL: juliecorsaro2@hotmail.com
Committees, Discussion Groups, and Task Forces in Priority Group VI: (Mildred L.) Batchelder Award, (Pura) Belpré Award, (Randolph) Caldecott Award Selection, (Andrew) Carnegie Award Selection, (Theodor Seuss) Geisel Award Selection, (John) Newbery Award Selection, Odyssey Award Selection, (Robert F.) Sibert Informational Book Award, (Laura Ingalls) Wilder Selection, Award Eligibility Task Force
Priority Group VII: Partnerships
Jan Watkins (2005-2009)
Skokie Public Library
5215 Oakton St.
Skokie, IL 60077
PHONE: (847) 324-3151
EMAIL: jwatkins@skokielibrary.info
Committees, Discussion Groups, and Task Forces in Priority Group VII: Liaison with National Organizations Serving Children and Youth, Public Library-School Partnerships Discussion Group, Quicklists Consulting Committee, PLA/ALSC Every Child Ready to Read Evaluation Task Force, AASL/ALSC/YALSA Interdivisional Committee on School/Public Library Cooperation
Priority Group VIII: Professional Development
Judith Rovenger (2007-2009)
Westchester Library System
540 White Plains Rd., suite 200
Tarrytown, NY 10591-5110
PHONE: 914-231-3236
FAX: 914-674-4185
EMAIL: rovenger@wlsmail.org
Committees, Discussion Groups, and Task Forces in Priority Group VIII: Children and Libraries Editorial Advisory, Children and Technology, Children's Book Discussion Group, Children's Collection Management Discussion Group, Education, Managing Children's Services, Managing Children's Services Discussion Group, Storytelling Discussion Group
2007-2008 COMMITTEE CHAIRS
AASL/ALSC/YALSA Interdivisional Committee on School/Public Library Cooperation
Chair, Annual 2007-2008 TBA from AASL
PHONE:
FAX:
EMAIL:
ALA-CBC Joint Committee
Laura Mancuso (2006-2007, Co-Chair, CBC, 2007-2009)
Tricycle Press
PO Box 7123
Berkeley, CA 94707
PHONE: 510-559-1600, x3028
FAX: 510-559-1637
EMAIL: laura@tenspeed.com
Carole Fiore, Co-Chair, ALA, Annual 2006-2008
Training & Library Consulting
4651 Fledgling Dr.
Tallahassee, FL 32311-1212
PHONE: 850-694-1789
EMAIL:CaroleFiore@embarqmail.com
ALSC/BWI Summer Reading Grant
Mary R. Voors, Chair (Annual 2006-2008)
Allen County Public Library
900 Library Plaza
Ft. Wayne, IN 46802
PHONE: 260-421-1221
FAX: 260-421-1386
EMAIL: mvoors@acpl.info
(May Hill) Arbuthnot Lecture
Deborah Stevenson, Chair (Midwinter 2006-2008)
Bulletin of the Center for Children Books
Send Mail to: 1115 W. Union Street, Champaign, IL 61821
PHONE: 217-244-9305
EMAIL: dstevens@uiuc.edu
(May Hill) Arbuthnot Lecture
Amy Kellman, Chair (Midwinter 2007-2009)
Send Mail To: 307 S. Dithridge St., #806, Pittsburgh, PA 15213-3519
PHONE: 412-621-6584
EMAIL: akellman@verizon.net
(May Hill) Arbuthnot Lecture
Kristi Elle Jemtegaard, Chair (Midwinter 2008-2010)
Arlington Public Library
1015 N. Quincy St.
Arlington, VA 22201
PHONE: 703-228-5980
FAX: 703-228-7697
EMAIL: kjemtegaard@arlingtonva.us
(Mildred L.) Batchelder Award 2008
Fran Ware, Chair
Send Mail To: 5032 Rushlight Path
Columbia, MD 21044
PHONE: 240-777-0686
EMAIL: lfware@comcast.net
Bechtel Fellowship
Denise E. Agosto, PhD, Chair (Annual 2006-2008)
Drexel University, College ofInformation Science & Technology
Send Mail To: 1316 Bunker Hill Dr., Cherry Hill, NJ 08003
PHONE: 856-429-3029
FAX: 215-895-2494
EMAIL: Denise.Agosto@ischool.drexel.edu
Belpré Award Selection Committee 2008
Rita Pino Vargas, Chair
1208 John Rd.
Belen, New Mexico 87002
PHONE:505- 861-2881
EMAIL: ritapino@netscape.com
Budget
Andrew Medlar, Chair (Annual 2006-2008)
Chicago Public Library
400 S. State St., 10S
Chicago, IL 60605
PHONE: 312-747-4084
FAX: 312-747-4076
EMAIL: amedlar@chipublib.org
(Randolph) Caldecott Award Selection 2008
Karen Breen, Chair
Send Mail To: 15 Monfort Drive, Huntington, NY 11743
PHONE: 631-692-5810
EMAIL: kbbreen@gmail.com
(Randolph) Caldecott Award Selection 2009
Nell Colburn, Chair
Multnomah County Library
Send Mail To: 2614 NE Hamblet St., Portland, OR 97212
PHONE: 503-988-4482
FAX: 503-988-5441
EMAIL: nellc@multcolib.org
Carnegie Award Selection 2008
Wendy Woodfill, Chair
Send Mail To: 15665 Woodgate Road S
Minnetonka, MN 55345
PHONE: 952-847-8540
FAX: 952-847-8642
EMAIL: wwoodfill@hclib.org
Charlemae Rollins President's Program (Annual 2007-2008)
Viki Ash, Co-Chair
San Antonio Public Library
Send Mail to: 156 W. Mariposa, San Antonio, TX 78212
PHONE: 210-207-2620
FAX: 210-207-2555
EMAIL: viki.ash@sanantonio.gov
Linda L. Ernst, Co-Chair
King County Library System
Send Mail to: 6012 140th Ave. SE, Bellevue, WA 98006
PHONE: 206-296-5065
FAX: 206-296-5065
EMAIL: lindaern@kcls.org
Children and Libraries Advisory Committee
Rosanne Cerny, Chair (Midwinter 2006-2008)
Send Mail To: 147-14 Village Rd. #C, Kew Gardens Hills, NY 11435
PHONE: 718-990-0716
EMAIL: rosanne.cerny@queenslibrary.org
Children and Technology
Christopher J. Borawski, Chair (Annual 2007-2008)
Montgomery County Public Libraries, Wheaton Library
11701 Georgia Ave.
Silver Spring, MD 20902
PHONE: 240-777-0679
FAX: 301-929-5525
EMAIL: Christopher.Borawski@montgomerycountymd.gov
Children's Book Discussion Group
Marian Creamer, Co-Convenor
Children's Literature Alive!
11657 SW Breyman Ave.
Portland, OR 97219
PHONE: 503-636-2566
FAX: 800-601-6904
E-MAIL: mlcreamer@comcast.net
Melissa Yurechko, Co-Convenor
Darien Public Library
Send Mail To: 235 W. 48th St., #36H, New York, NY 10036
PHONE: (203) 655-1234, ext. 124
FAX: (203) 655-1547
EMAIL:melissa@darien.lib.ct.us
Children's Collection Development in Public Libraries Discussion Group
Wendy Woodfill, Convenor
Hennepin County Library
12601 Ridgedale Drive
Minnetonka, MN 55305
PHONE: 952-847-8540
FAX: 952-847-8642
EMAIL: wwoodfill@hclib.org
Collections of Children's Books for Adult Research Discussion Group
Carolyn Brodie, Co-Convenor
Kent State University School of Library & Information Science
314 Library
Kent, OH 44242
PHONE: (330) 672-0012
EMAIL: cbrodie@kent.edu
Sylvia Marantz, Co-Convenor
Send Mail To: 2056 Middlesex Rd.
Columbus, OH 43220
PHONE: (614) 457-5169
EMAIL: marantz.1@osu.edu
Día National Advisory Committee
Kathy Toon, Chair (Annual 2006-2008)
State Library of Florida
Send Mail To: 3909 Reserve Dr., #312, Tallahassee, FL 32311
PHONE: 850-245-6641
FAX: 850-488-2746
EMAIL: ktoon@dos.state.fl.us
Distinguished Service Award
Steven Herb, Chair (Midwinter 2007-2008)
Education & Behavioral Sciences Library
Penn State University
502 B. Paterno Library
University Park, PA 16802
PHONE: 814-863-2141
FAX: 814-863-5714
EMAIL: slh18@psu.edu
Early Childhood Programs & Services
Meagan Albright, Chair (Annual 2007-2008)
Nova Southeastern University
Alvin Sherman Library, Research and Information Technology Ctr.
3100 Ray Ferrero Jr. Blvd.
Fort Lauderdale-Davie, FL 33314
PHONE: 954-262-5469
FAX: 954-262-1907
EMAIL: meagan.albright@gmail.com
Education
Emily Chandler, Chair (Annual 2007-2008)
Indianapolis Marion County Public Library
Send Mail To: 8108 W. Lantern La., Pendleton, IN 46064
PHONE: 317-485-4089
EMAIL: echandler@imcpl.org
(Theodor Seuss) Geisel Award Selection 2008
Cindy Woodruff, Chair
Send Mail To: 25 Dunkirk Road
Baltimore, MD 21212
PHONE: 410-323-3800
FAX: 410-864-2823
EMAIL: cynthiawoodruff@comcast.net
Great Interactive Software for Kids
Ann Crewdson, Chair (Midwinter 2007-2008)
Issaquah Library
10 W. Sunset Way
Issaquah, WA 98027
PHONE: 206-242-6044
EMAIL:crewdson@kcls.org
Great Web Sites
Rebecca (Becki) Bishop, Chair (Midwinter 2007-2008)
Campbell Court Elementary
Send Mail To: 289 Fairmont Drive, Bassett, VA 24055
PHONE: 276-627-0697
EMAIL: Bb23@mail2world.com
Karen Lemmons, Co-Chair (Midwinter 2007-2008)
Howe Elementary School
Send Mail To: 19467 Snowden, Detroit, MI 48235-1263
PHONE: 313-642-4801 x109
EMAIL: camaraife@aol.com
(Maureen) Hayes Award
Floyd C. Dickman, Chair (Annual 2005-2008)
470 Long Trail Drive
Ostrander, OH 43061-9007
PHONE: 614-915-1624
EMAIL: fdickman@columbus.rr.com
Intellectual Freedom
Sharon Senser, Chair (Annual 2007-2008)
Melrose Branch Library
4805 Foothill Blvd.
Oakland, CA 94601
PHONE: 510-535-5641
FAX: 510-535-5641
EMAIL: dearanxiety@gmail.com
International Relations
Elizabeth N. Heideman, Chair (Annual 2007-2008)
The Free Library of Philadelphia, Falls of Schuylkill Branch
3501 Midvale Ave.
Philadelphia, PA 19129
PHONE: 215-685-2093
FAX: 215-685-2092
EMAIL: heidemane@library.phila.gov
Legislation
Jeanne Lamb, Chair (Annual 2007-2008)
New York Public Library
Send Mail To: 2 Chateaux Circle, #2L, Scarsdale, NY 10583
PHONE: 212-340-0904
FAX: 212-340-0988
EMAIL: jlamb@nypl.org
Liaison with National Organizations Serving Children & Youth
Julie Roach, Co-Chair (Annual 2007-2008)
Cambridge Public Library
Send Mail To: 6 Goodwin Pl., #3, Boston, MA 02114
PHONE: 617-349-4038
FAX: 617-349-4170
EMAIL: jul_roach@yahoo.com
Co-Chair TBA (Annual 2007-2008)
PHONE:
FAX:
EMAIL:
Library Service to Special Population Children & Their Caregivers
Martha Simpson, Chair (Annual 2006-2008)
Stratford Library Association
Send Mail To: 12 Dadio Rd., Hamden, CT 06517
PHONE: 203-385-4165
FAX: 203-381-2079
EMAIL:msimpsonmls@comcast.net
Local Arrangements Committee (Annual 2008, Anaheim CA)
Co-Chair TBA
PHONE:
FAX:
EMAIL:
Co-Chair TBA
PHONE:
FAX:
EMAIL:
Managing Children's Services
Leslie Molnar, Chair (Annual 2006-2008)
Cuyahoga County Public Library
2111 Snow Rd.
Parma, OH 4134
PHONE: 216-749-9352
FAX: 216-485-9851
EMAIL: lmolnar@cuyahogalibrary.org
Managing Children's Services Discussion Group
Carol Phillips, Co-Convenor
East Brunswick Public Library
2 Jean Waling Civic Ctr.
East Brunswick, NJ 08816-3549
PHONE: (732) 390-6789
FAX: (732) 390-6761
EMAIL: cphillips@ebpl.org
Alison O'Reilly, Co-Convenor
Austin Public Library
Send Mail To: 3200 S. 1st St., #611, Austin, TX 78704
EMAIL: aaoreilly@gmail.com
Co-Convenor
Cheryl Kallberg, Co-Convenor
Brooklyn Public Library
Office of Neighborhood Services
Grand Army Plaza
Brooklyn, NY 11238
PHONE: (718) 230-2232
EMAIL: c.kallberg@brooklynpubliclibrary.org
Membership
Carol Durusau, Chair (Annual 2006-2008)
Newton County Library System
2149 Conyers St. SE
Covington, GA 30014
PHONE: 770-385-6496
FAX: 770-784-2092
EMAIL: cdurusau@newtonlibrary.org
National Planning of Special Collections
Melissa Schutt, Chair (Annual 2007-2008)
Eastern Kentucky University
Send Mail To: 2875 Palumbo Dr., #1502, Lexington, KY 40509
PHONE: 859-622-1794
FAX: 859-622-1174
EMAIL: melissa.schutt@eku.edu
(John) Newbery Award Selection 2008
Nina Lindsay, Chair
Send Mail To: 438 Avon Street
Oakland, CA 94618
PHONE: 510-238-6567
FAX: 510-238-6865
EMAIL: nlindsay@oaklandlibrary.org
(John) Newbery Award Selection 2009
Rose Treviño, Chair
Houston Public Library
500 McKinney
Houston, TX 77002
PHONE: 832-393-2023
rose.trevino@cityofhouston.net
Nominating Committee 2007 (for 2008 ballot)
Gretchen Wronka, Chair (Midwinter 2007-2008)
Hennepin County Library
12601 Ridgedale Dr.
Minnetonka, MN 55437
PHONE: 952-847-8546
EMAIL: gwronka@hclib.org
Nominating Committee 2008 (for 2009 ballot)
Carol A. Edwards, Chair (Midwinter 2008-2009)
Denver Public Library
10 W. 14th Ave. Parkway
Denver, CO 80204
PHONE: 720-865-1307
FAX: 720-865-1470
EMAIL: cedwards@denverlibrary.org
Notable Children's Books 2008
Caroline Ward, Chair
Send Mail To: 971 Orienta Ave.
Mamaroneck, NY 10543
PHONE: 203-351-8240
EMAIL: cward@fergusonlibrary.org
Notable Children's Recordings 2008
Ellen Spring, Chair
Send Mail To: 307 Beechwood St.
Thomaston, ME 04861
PHONE: 207-354-8041
EMAIL: espring@adelphia.net
Notable Children's Videos 2008
Kathleen Apuzzo Krasniewicz, Chair
Perrot Memorial Library
90 Sound Beach Ave
Old Greenwich, CT 06870
PHONE: 203-637-8802 x26
EMAIL: kras@perrotlibrary.org
ALSC/ Booklist/YALSA Odyssey Award Selection 2008
Mary Burkey, Chair
Olentangy Local Schools
Send Mail To: 1859 West First Ave., Columbus, OH 43212
PHONE: 614-488-5114
EMAIL: mburkey@columbus.rr.com
Oral History Committee
Susan Veltfort, Chair (Annual 2007-2008)
King County Library System
Send Mail To: 3601 E. Cherry St., Seattle, WA 98122
PHONE: 425-369-3330
FAX: 425-369-3332
EMAIL: susanv@kcls.org
Organization & Bylaws
Amanda Moss, Co-Chair (Annual 2006-2008)
Monona Grove School District
Send Mail To: 306B Norris Ct., Madison, WI 53703
PHONE: 608-256-9737
EMAIL: amandacmoss@gmail.com
Lisa Lintner-Sizemore, Co-Chair (Annual 2006-2008)
Iroquois Branch Library
601 West Woodlawn Ave.
Louisville, KY 40215
PHONE: 502-574-1728
FAX: 502-367-1468
EMAIL:lisa.sizemore@lfpl.org
Penguin Young Readers Group Awards
Alison O'Reilly, Chair (Annual 2006-2008)
Austin Public Library
Send Mail To: 3200 S. 1st St., #611, Austin, TX 78704
EMAIL: aaoreilly@gmail.com
Preconference Planning (Annual 2008, Anaheim, CA)
Patty Carleton, Co-Chair
St. Louis Public Library
Send Mail To: 4009 Utah St., St. Louis, MO 63116
PHONE: 314-539-0380
FAX: 314-539-0356
EMAIL: pcarleton@slpl.org
Carole Fiore, Co-Chair
Training & Library Consulting
Send Mail To: 4651 Fledgling Dr., Tallahassee, FL 32311-1212
PHONE: 850-942-8474
FAX: 850-942-2802
EMAIL: carole@fiore-tlc.biz
Preconference Planning (Annual 2009, Chicago, IL)
Megan Schliesman, Chair
Cooperative Children's Book Center
600 N. Park St, Rm 4290
Madison, WI 53706
PHONE: 608-262-9503
FAX: 608-262-4933
EMAIL: schliesman@education.wisc.edu
Preschool Services Discussion Group
Linda Ernst, Co-Convenor
King County Library System
14250 SE Newport Way
Bellevue, WA 98006
E-Mail: lindaern@kcls.org
Sue McCleaf Nespeca, Co-Convenor
Kid Lit Plus Consulting
1743 Ridgelawn Ave.
Youngstown, OH 44509
PHONE: (330) 799-0310
FAX: (330) 799-0310
EMAIL: sue@kidlitplus.com
Program Coordinating
Doris Gebel, Chair (Annual 2007-2008)
Northport-East Northport Library
Send Mail To: 247 Southern Blvd., Nesconset, NY 11767
PHONE: 631-261-6930
FAX: 631-261-6718
EMAIL: djgebel@juno.com
Public Awareness
Stephanie Bange, Chair (Annual 2007-2008)
Dayton Metro Library
Send Mail To: 200 Old Church Ct., Dayton, OH 45429
PHONE: 937-496-8966
FAX: 937-496-4366
EMAIL: sbange@daytonmetrolibrary.org
Publications
Linda Staskus, Chair (Annual 2007-2008)
Cuyahoga County Public Library, Parma-South Branch
7335 Ridge Rd.
Parma, OH 44129
PHONE: 440-885-5362
FAX: 440-885-2105
EMAIL: lstaskus@cuyahogalibrary.org
Public Library/School Partnership Discussion Group
Susan L. Stonesifer, Convenor
Miller Branch Library, Howard County Library
9421 Frederick Road
Ellicott City, MD 21042
PHONE: 410-313-1978
EMAIL:stonesis@hclibrary.org
Quicklists Consulting
Lucía González, Co-Chair (Annual 2006-2008)
Broward County Library
100 S. Andrews Ave.
Ft. Lauderdale, FL 33301
PHONE: 954-357-7501
FAX: 954-357-7392
EMAIL:lgonzalez@browardlibrary.org
Steven Engelfried, Co-Chair (Annual 2006-2008)
Multnomah County Library
200 NE Russell St.
Portland, OR 97212
PHONE: 503-988-5206
FAX: 503-988-5441
EMAIL: stevene@multcolib.org
Linda G. Williams, Co-Chair (Annual 2007-2008)
Connecticut State Library
1320 Main St., Ste. 25
Willimantic, CT 06226
PHONE: 860-456-1717 x302
FAX: 860-423-5874
EMAIL: lwilliams@cslib.org
Research and Development
Crystal Faris, Chair (Annual 2007-2008)
Kansas City Public Library
14 W. 10th St.
Kansas City, MO 64114
PHONE: 816-701-3513
FAX: 816-701-3401
EMAIL: crystalfaris@kclibrary.org
Scholarships: Melcher & Bound to Stay Bound
Alan Bern, Chair (Annual 2007-2008)
Berkeley Public Library
Send Mail To: 1014 Shattuck Ave., Berkeley, CA 94707-2626
PHONE: 510-981-6107
FAX: 510-981-6111
EMAIL: Alb2@ci.berkeley.ca.us
School-Age Programs and Service
Shilo Pearson, Chair (Annual 2006-2008)
Chicago Public Library
400 S. State St.; 10S
Chicago, IL 60605
PHONE: 312-747-4084
FAX: 312-747-4076
EMAIL:shalfen@chipublib.org
(Robert F.) Sibert Award Selection 2008
Caroline Parr, Chair
Send Mail To: 8 Westwood Drive
Fredericksburg, VA 22405
PHONE: 540-372-1160
FAX: 540-373-9411
EMAIL: cparr@crrl.org
(Robert F.) Sibert Award Selection 2009
Carol K. Phillips, Chair
East Brunswick Public Library
Send Mail To: 51 Winton Rd., East Brunswick, NJ 08816
PHONE: 732-390-6789
FAX: 732-390-6869
EMAIL: cphillips@ebpl.org
Storytelling Discussion Group (2 Co-Convenors)
Mary Ann Gilpatrick, Co-Convenor
Walla Walla Public Library
238 E. Adler
Walla Walla, WA 99362
PHONE: (509) 527-4551, ext. 510
FAX: (509) 527-3748
EMAIL: mgilpatrick@ci.walla-walla.wa.us
Mary Morgan Smith, Co-Convenor
Northland Public Library
300 Cumberland Road
Pittsburgh, PA 15237
PHONE: (412) 366-8100
EMAIL: smith6@einetwork.net
Tandem Library Books Literature Program Award
April Roy, Chair (Annual 2007-2008)
Kansas City Public Library
4801 Main St.
Kansas City, MO 64112
PHONE: 816-701-3690
EMAIL: aprilroy@kclibrary.org
(Laura Ingalls) Wilder Award Selection Committee 2009
Cathryn M. Mercier, Chair
Associate Dean
College of Arts & Sciences
Simmons College
Boston, MA 02115
PHONE: (617) 521-2541
EMAIL: cathryn.mercier@simmons.edu
CURRENT TASK FORCES AT WORK
Award Eligibility TF
Carolyn Brodie, Chair
Kent State University
cbrodie@kent.edu
Institute 2008 Planning TF
Gene Nelson, Chair
Provo City Library
genen@provo.lib.ut.us
|